Celem reformy Wspólnej Polityki Rolnej jest między innymi uproszczenie legislacji. W związku z tym, 21 wspólnych organizacji rynków postanowiono zastąpić jedną wspólną organizacją. To najważniejsze działanie w ramach reformy WPR, które pozwala na uchylenie prawie 50 unijnych rozporządzeń i zmniejszenie liczby artykułów z 650 do 200.
CMO reguluje Rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ( rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku ).
Rozporządzenie reguluje interwencję publiczną i prywatne przechowywanie, specjalne środki interwencyjne, systemy ograniczania produkcji, systemy pomocy, wprowadzanie do obrotu i produkcję oraz handel z państwami trzecimi.
Dotychczas odrębne komitety zarządzające zostaną zastąpione jednym Komitetem Zarządzającym, który będzie pracował w ramach poszczególnych sektorów.
Utworzenie jednolitej wspólnej organizacji rynku nie oznacza zmiany polityki w poszczególnych sektorach. Jest to zmiana o charakterze technicznym, mająca na celu uproszczenie legislacji, zmniejszenie liczby przepisów, uzyskanie większej przejrzystości i uproszczenie procesów decyzyjnych.
Wprowadzanie poszczególnych rynków w jednolitą wspólną organizację rynku:
1 stycznia 2008r.:
· Owoce i warzywa
· Banany
· Kwoty cukrowe (art. 56)
· Alkohol eytlowy
· Żywe rośliny
1 kwietnia 2008r.:
· Susz paszowy
· Jedwabniki
· Kwoty mleczne
1 lipca 2008r.:
· Zboża
· Chmiel
· Surowiec tytoniowy
· Wołowina i cielęcina
· Wieprzowina
· Mięso baranie i kozie
· Jaja
· Drób
· Nasiona
· Oliwki
· Len i konopie
· Mleko i przetwory mleczne
1 sierpnia 2008r.:
· Wino
1 września 2008r.:
· Ryż
1 października 2008r.:
· Cukier
1 stycznia 2009r.:
· Wspólnotowa skala klasyfikacji tusz wołowych
· Monitoring i kontrola eksportowanych produktów otrzymujących refundacje eksportowe