Adama_Spyrale_1-31.05.21

Wiadomość

20 lipca 2008
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej rozpoczęła się w 2003 roku. Od tego czasu Komisja Europejska przedstawia kolejne etapy zmierzające do jej realizacji.

W 2007 roku podjęto kolejne działania w ramach tzw. Health Check, czyli bilansu Wspólnej Polityki Rolnej.

Reforma WPR wpisuje się w ogólne działania zmierzające do ograniczenia biurokracji w ramach Wspólnoty. WPR stanowi największą część unijnej legislacji.

Głównym celem jest więc przegląd legislacji i wprowadzenie zmian, ułatwiających proces podejmowania decyzji oraz upraszczających procedury.

CO OSIĄGNIĘTO DO TEJ PORY?

· Wprowadzono system jednolitych płatności – dzięki temu, rolnicy mogli decydować o tym, co produkować w oparciu o popyt na rynku; wysokość płatności jest niezależna od rodzaju produkcji (wyjątek dotyczy premii za krowy mamki, owce i mięso kozie: w tych przypadkach płatności są związane z wielkością produkcji)

· Uzależniono otrzymywanie dopłat od przestrzegania norm w zakresie zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt i roślin, norm środowiskowych i dobrostanu zwierząt (tzw. cross-compliance)

Kolejne etapy reformy zakładają:

· utworzenie jednolitej wspólnej organizacji rynków rolnych i ograniczenie interwencji na rynkach, zwłaszcza na rynku zbóż

· wspomaganie administracji państw członkowskich w upraszczaniu krajowych regulacji

· wprowadzenie przez państwa członkowskie minimalnej płatności w wysokości 250 EUR bądź minimalnej powierzchni kwalifikującego się obszaru na gospodarstwo w wielkości przynajmniej 1 hektara (dotyczy państw, w których sektor rolniczy składa się głównie z małych gospodarstw)

· uproszczony system dopłat - od hektara ziemi, a nie od wielkości produkcji – wraz z ich redukcją o 8% (mechanizm modulacji, któremu podlegają już producenci rolni z krajów tzw. starej Unii)

· przeznaczenie środków z redukcji dopłat na rozwój obszarów wiejskich · zniesienie obowiązku odłogowania ziemi

· zniesienie kwot mlecznych w 2015 roku

· uproszczenie zasady cross-compliance - wycofanie niektórych obowiązkowych wymogów ustawowych, które nie mają znaczenia lub nie są związane z odpowiedzialnością rolników, oraz wprowadzenie do zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska

Poza powyższymi planami, Komisja Europejska proponuje jeszcze szczegółowe rozwiązania dotyczące nowych wyzwań: ograniczenie emisji zanieczyszczeń, ograniczenie zużycia wody oraz utrzymywanie różnorodności biologicznej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę