MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wątpliwe dopłaty

18 kwietnia 2003

Opozycja twierdzi, ze nieuregulowane sprawy własności ziemi rolniczej spowodują, że znaczna część polskich rolników po wejściu Polski do Unii Europejskiej nie otrzyma dopłat bezpośrednich. Ministerstwo rolnictwa zaprzecza tym informacjom i twierdzi, że dopłaty dostaną wszyscy, którym się one należą.

Zdaniem polityków LPR dopłaty bezpośrednie są zagrożone, gdyż rząd wynegocjował wprawdzie ich wysokość, ale wciąż nie ustalił z Unią treści tzw. regulaminu specjalnego. Dokument ten ma określić jakie kryteria musi spełnić rolnik, aby dostać unijne subwencje. Jednym z nich ma być posiadanie aktu własności lub dzierżawy gospodarstwa. Nie ma mowy o tym, że rolnik dostanie dopłaty bezpośrednie, jeśli ma nie uregulowane akty własności. Jest to mniej więcej 40-50% rolników – powiedział Piotr Krutul z LPR.

Ministerstwo rolnictwa twierdzi, że to nieporozumienie. Dopłaty ma otrzymać każdy, kto uprawia więcej niż jeden hektar ziemi i złoży odpowiedni wniosek, a regulamin, o którym mówi LPR ustali sam rząd bez udziału Brukseli. Wiceminister Jerzy Plewa przyznaje jednak, że nieuregulowane kwestie własnościowe czasami mogą być przyczyną kłopotów. Sytuacja komplikuje się, gdy o tą samą działkę ewidencyjną ubiega się dwóch lub więcej beneficjentów. W Unii Europejskiej funkcjonuje to w ten sposób, że wstrzymana jest dopłata – dodał wiceminister Plewa.

Prawdopodobnie takie samo prawo będzie obowiązywało w Polsce, a to oznacza, że w interesie samych rolników jest posiadanie niezbędnych dokumentów potwierdzających własność gospodarstwa lub jego dzierżawienie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę