Dyrektor ds. projektów Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) przy EBOiR Vincenzo Calogero poinformował wczoraj (wtorek), że VI Forum Ekonomiczne Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) odbędzie się w listopadzie 2003 roku w Warszawie.
Skąd taki wybór? W Inicjatywie Środkowoeuropejskiej, która powstała pod koniec 1989 roku, co roku zmienia się przewodnictwo – w 2003 roku honory czynić będzie Polska. Celem dorocznych spotkań jest umożliwienie kontaktu stronie rządowej i środowisku biznesowemu.
Pierwotnie Inicjatywę tworzyły Włochy, Austria, Jugosławia i Węgry. Współpraca tych państw miała przełamać dwubiegunowy zimnowojenny podział regionu. Polska została przyjęta do ugrupowania w 1991 roku. Później dołączały kolejne kraje i obecnie w skład Inicjatywy wchodzi 17 państw: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia-Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Jugosławia, Macedonia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry oraz Włochy.
IŚE współpracuje z różnymi instytucjami i ugrupowaniami międzynarodowymi takimi jak EBOiR, Europejską Komisją Gospodarczą ONZ, Radą Europy. Główne problemy na jakich się koncentruje to: rozwoju współpracy ekonomicznej i technicznej, rozwoju infrastruktury transportowej, energetycznej i rolniczej. Ze strony Polski we współpracę w ramach Inicjatywy zaangażowane są urzędy i instytucje centralne. Polska zainicjowała i przewodzi grupie roboczej ds. rolnictwa. Poza tym priorytetem jest wsparcie krajów członkowskich na rzecz integracji kontynentu i zapobieganie powstania w Europie podziałów po rozszerzeniu Unii Europejskiej.