Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

USA i UE chcą wspólnego stanowiska na rolne negocjacje WTO

1 sierpnia 2003

Przedstawiciele UE i Stanów Zjednoczonych zgodzili się przygotować wspólne stanowisko na zbliżające się negocjacje rolnicze Światowej Organizacji Handlu (WTO) w meksykańskim Cancun - poinformował 30 lipca kanadyjski rząd.

Szczyt WTO w Cancun (zaplanowany na połowę września) ma być kolejną próbą zliberalizowania światowego handlu produktami rolniczymi. To jedyny obszar światowej gospodarki, w którym zachowały się wciąż wysokie stawki celne - sięgające niekiedy (np. na ryż w Japonii) ponad 100 proc.

Dotychczasowe próby liberalizacji tego rynku rozbijały się jednak o spór między dwoma największymi producentami żywności na świecie: Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Obie strony oskarżały się wzajemnie o nadmierne subsydiowanie rolnictwa - i m.in. tym tłumaczyły potrzebę utrzymana ceł.

Tym razem jednak USA i UE są bliskie kompromisu. Na specjalnym, nieformalnym spotkaniu w kanadyjskim Montrealu, amerykańscy i europejscy przedstawiciele ds. handlu (po stronie unijnej komisarz Pascal Lamy, Robert Zoellick po stronie amerykańskiej) podjęli decyzję o przygotowaniu wspólnego stanowiska na szczyt w Cancun - poinformował dziennikarzy gospodarz spotkania, kanadyjski minister ds. handlu Pierre Pettigrew.

Porozumienie było możliwe, bo zarówno UE i USA zdecydowały się ostatnim półroczu na ograniczenie subsydiowania rolnictwa. UE uruchomiła reformę Wspólnej Polityki Rolnej - która ma doprowadzić do obcięcia wsparcia o 60 proc. Podobny krok jest teraz oczekiwany ze strony USA.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę