Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unijny internet zbyt drogi?

29 września 2003

UE powinna wprowadzić preferencyjną, siedmioprocentową albo nawet zerową stawkę VAT na usługę dostępu do internetu - uważa Waldemar Pawlak z PSL. Taką sugestię Pawlak przekazał przedstawicielowi Komisji Europejskiej, podczas piątkowej konferencji w Sejmie.

W piątek rozpoczęła się w Sejmie międzynarodowa konferencja członków parlamentów krajów kandydujących do Unii Europejskiej, poświęcona problemom rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Oprócz delegacji parlamentarnych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Parlamentu Europejskiego, w konferencji udział wzięli także naukowcy, eksperci rynku telekomunikacyjnego, przedstawiciele firm oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej - Olivier Pascal.

Pawlak argumentował, że bez niskiej stawki podatku VAT na usługi internetowe, Unii Europejskiej, a także Polsce, nie uda się skutecznie konkurować z bardzo silnie zinformatyzowaną i liberalną gospodarką Stanów Zjednoczonych.

"Masowy i tani dostęp do internetu to kluczowy element dla budowania trwałych fundamentów rozwoju gospodarczego i konkurencyjności. Niedawno Kongres USA przyjął legislację, która wprowadza usługi internetowe wolne od podatku. Trudno zatem zaakceptować logikę utrzymywania wysokiego poziomu podatku VAT na usługi internetowe w Unii Europejskiej" - dodał Tadeusz Jarmuziewicz, przewodniczący poselskiego zespołu ds. społeczeństwa informacyjnego.

Tylko 23 proc. Polaków ma dostęp do internetu, podczas gdy w Słowenii i Estonii 41 proc. mieszkańców, a w Czechach 30 proc. - poinformował obecny na konferencji dyrektor generalny Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, Andrzej Chrzanowski.

Wśród krajów przystępujących do Unii Europejskiej, niższy od Polski "stopień penetracji internetu" mają tylko Litwa - 20 proc. i Łotwa - 14 proc. (dla porównania w Stanach Zjednoczonych dostęp do internetu ma już ponad 60 proc. mieszkańców, a w niektórych regionach nawet 80 proc.).

Chrzanowski powiedział, że Polska ma duże braki w zakresie rozwoju infrastruktury niezbędnej do szerokopasmowego dostępu do internetu (kable o dużej szybkości transmisji danych i dużej przepustowości).

Podobnego zdania są eksperci. Prof. Christian Kirchner z uniwersytetu Harvarda powiedział, że "Polska musi sporo zainwestować w szerokopasmowy dostęp do internetu, aby dogonić kraje Zachodniej Europy, Ameryki i Azji".

Chrzanowski poinformował, że liczba łączy szerokopasmowych może w tym roku przekroczyć 100 tysięcy. Najwięcej mają ich oddać do użytku Telekomunikacja Polska (w ramach usługi "Neostrada") oraz telewizje kablowe.

W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, Ministerstwo Finansów planuje podwyższenie stawki podatku VAT na tzw. wąskopasmowe usługi internetowe z obecnego poziomu 7 proc. do poziomu 22 proc.

Dostęp wąskopasmowy to najbardziej masowa forma korzystania z internetu. Użytkownik korzysta z telefonicznej sieci publicznej za pośrednictwem modemu. Usługi tego typu są obecnie masowo oferowane przez dostawców, w tym Telekomunikację Polską.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Wiktor Krzyżanowski poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie, że Unia Europejska nie przewiduje innych stawek na usługi internetowe niż stawki podstawowe podatku VAT (w Polsce stawka podstawowa VAT wynosi 22 proc.), więc od 1 maja przyszłego roku VAT na połączenia z internetem wzrośnie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę