Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unijni legislatorzy wzywają do uporządkowania ekologicznego prawa

17 marca 2010
Komisja ds. środowiska Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską do rozpowszechnienia listy państw członkowskich, które niewłaściwie wdrożyły unijne przepisy dotyczące odpadów, wody i ochrony przyrody, twierdząc, że sytuacja stała się "absurdalna".
Przykładowo prawodawstwo dotyczące odpadów obejmuje około 60 rozporządzeń, dyrektyw i decyzji. W wielu państwach członkowskich wdrażanie i egzekwowanie przepisów znacznie odbiega od obowiązków prawnych.
Według danych z 2008 r. w toku jest 140 postępowań związanych z naruszaniem prawa dotyczącego gospodarki odpadami, wszczętych przeciwko państwom członkowskim. Stanowi to 19% wszystkich przypadków spraw o naruszenie środowiska.
Jednym z głównych problemów, związanych z gospodarką odpadami w państwach członkowskich, jest tolerancja dla nielegalnych wysypisk. Komisja Europejska uznała, że nie ma wystarczających środków do egzekwowania wdrażania w życie prawa i, że naruszenia "mają niewielki oddźwięk", jako że podjęcie decyzji przez sąd może trwać w niektórych przypadkach nawet do sześciu lat.
Cała debata na temat realizacji unijnych przepisów środowiskowych staje się "coraz bardziej absurdalna", stwierdziła niemiecka posłanka Dagmar Roth-Behrendt.
Jej zdaniem "alarmującym faktem" jest to, że państwa członkowskie starają się za wszelką cenę uniknąć realizacji przepisów, które same przyjęły.
Podczas wymiany poglądów z Komisją w sprawie wdrożenia unijnych przepisów ekologicznych posłowie z komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego oświadczyli, że mają prawo wiedzieć, które państwa nie spełniają różnych przepisów ekologicznych i zasugerowali, że władze wykonawcze Unii powinny udostępnić listę takich krajów. Niektórzy eurodeputowani zaproponowali nawet ustanowienie systemu wczesnego ostrzegania państw, które nie przestrzegają przepisów.
W rezolucji przyjętej już wcześniej, w lutym tego roku, Parlament Europejski wezwał Komisję do szybszego dostarczania obszerniejszych informacji na temat wszystkich postępowań w sprawie naruszeń, jeżeli będą one wymagane.
Pia Bucella, dyrektor ds. prawnych w generalnej dyrekcji komisji ds. środowiska, powiedziała, że władze wykonawcze Unii są "zobowiązane do przestrzegania obowiązujących przepisów, określających to, co mogą powiedzieć i przekazać oraz kto ma dostęp do dokumentów (...) i przestrzegają tych zasad". Podkreśliła również, że Komisja stara się informować prasę o "dużych naruszeniach" na każdym etapie postępowania, przez co naraża się na zarzut ,,nagłaśniania" spraw.
Bucella oznajmiła również, że zestawienia naruszeń można znaleźć w rocznych sprawozdaniach komisji, a Wydział Ochrony Środowiska także publikuje roczne statystyki dotyczące nieprzestrzegania przepisów. Pozwalają one ocenić, w jaki sposób władze wykonawcze Unii radzą sobie z różnymi przypadkami naruszeń prawa.
Analiza przepisów, które nie są realizowane
Deputowani stwierdzili jednak, że opóźnienia w realizacji przepisów w państwach członkowskich wydają się nie mieć wpływu na porządek obrad Komisji w sprawie przeglądu ustawodawstwa.
Na przykład, podczas gdy statystyki pokazują, że spora liczba krajów nie zrobiła prawie nic, aby wdrożyć dyrektywę w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE), Komisja przedstawiła już jej nowelizację.
Przyspieszyć wdrożenia
W swoim komunikacie z listopada 2008 r. o wdrożeniu europejskiego prawa ochrony środowiska Komisja podkreśliła konieczność przyspieszenia postępowania w przypadku naruszeń. Janez Potočnik, nowy komisarz unijny ds. środowiska, stwierdził niedawno, że wdrażanie istniejących przepisów będzie jednym z głównych priorytetów jego pięcioletniej kadencji.
W opublikowanym 1 lutego br. studium prawdopodobieństwa wykonalności przepisów Komisja rozważyła możliwość utworzenia specjalnego organu unijnego do przeprowadzania inspekcji w państwach członkowskich, aby zapewnić zgodność prawa krajowego z unijnym prawem dotyczącym gospodarki odpadami.
Traktat lizboński pozwala również na szybsze i łatwiejsze wydawanie wyroków sądowych oraz zarządzanie grzywien dla państw członkowskich, oświadczyła Bucella.
Dyrekcja generalna ds. środowiska została podzielona na dwie odrębne dyrekcje - ds. działań na rzecz klimatu i ds. środowiska - to również pozwoli Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska "zwrócić jeszcze więcej uwagi na realizację przepisów w niektórych kluczowych sektorach", takich jak sektor odpadów, wody, powietrza i ochrony przyrody, dodała.
Udoskonalanie mechanizmu egzekwowania przepisów unijnych
"Nie zawsze można osiągnąć poziom realizacji przepisów, jedynie zachęcając państwa członkowskie. Dlatego musimy wydobyć to, co najlepsze z naszej maszynerii egzekwowania przepisów unijnych", oświadczyła Pia Bucella.
Powiedziała też, że władze wykonawcze Unii określiły cztery priorytetowe obszary, w których trzeba udoskonalić egzekwowanie przepisów. Należą do nich: brak przełożenia prawa unijnego na prawo poszczególnych państw członkowskich, nieprzestrzeganie orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, systemowe naruszenia prawa unijnego, w tym tolerowanie nielegalnych wysypisk czy brak oczyszczalni ścieków komunalnych, a także naruszanie warunków infrastrukturalnych np. nieprzeprowadzanie odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko.
Plany zmian
Aby wypełnić lukę między przyjęciem ustawodawstwa i jego wdrożeniem, Komisja opracowała "plany realizacji wdrożeń", które powinny wspomagać państwa członkowskie "od pierwszych dni obowiązywania przepisów", powiedziała Bucella. Jednocześnie władze wykonawcze Unii razem z państwami członkowskimi ustanawiają plany transpozycji, aby sprawdzać, jak daleko posunęły się one w realizacji przepisów oraz czy nowe ustawodawstwo nie pozostawia możliwych do przewidzenia luk w przepisach.
Przyznała także, iż Komisja ma problemy z kontrolą postępu wdrażania unijnego prawa, ponieważ stosowne dane są dostarczane od poszczególnych regionów Unii i sprawdzenie wszystkich wymaga czasu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę