Rolnicy gospodarujący w gminach, w których nie ma aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, także będą mogli skorzystać z funduszy unijnych przeznaczonych na zalesianie gruntów rolnych - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.
Olejniczak podkreślił, że rozporządzenie, które we wtorek przyjął rząd, wejdzie w życie z dniem publikacji, co oznacza, że rolnicy z takich gmin mogą dziś już myśleć o tym, żeby wykorzystać środki z Unii Europejskiej na zalesianie.
Od 1 września tego roku rolnicy posiadający grunty rolne o małej przydatności produkcyjnej, a chcący je zalesić, mogą ubiegać się o przyznanie unijnych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
Wsparcie finansowe na zalesienie może uzyskać taki rolnik, który gospodaruje na użytkach rolnych nie stanowiących własności Skarbu Państwa, do zalesienia przeznaczy grunty przewidziane do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a zalesienie zostanie wykonane z wykorzystaniem wyłącznie rodzimych gatunków drzew i krzewów.
Rząd przyjął we wtorek również rozporządzenie o szczegółowych warunkach udzielania pomocy finansowej dla wspierania grup producentów rolnych, objętej Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
"Jest to kolejne działanie z Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich z funduszy strukturalnych i zacznie obowiązywać od grudnia" - powiedział Olejniczak. Wyjaśnił, że grupy producenckie będą mogły liczyć na stosowne wsparcie - tak jak to jest w krajach Unii Europejskiej. Jest ono uzależnione od wielkości sprzedaży takiej grupy producentów oraz działań, jakie podejmuje taka grupa - wyjaśnił Olejniczak.