Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unijne dopłaty do gruntów rolnych zostaną wykorzystane

30 kwietnia 2004

Dotychczas rolnicy złożyli ponad 1,2 mln wniosków o wpis do ewidencji gospodarstw rolnych, umożliwiający ubieganie się o unijne dopłaty bezpośrednie.

Wnioski obejmują blisko 90 proc. powierzchni upraw w Polsce, co oznacza, że około 100 proc. unijnych środków przeznaczonych na dopłaty do gruntów rolnych zostanie wykorzystanych - poinformował w czwartek w Sejmie minister rolnictwa, Wojciech Olejniczak.

Minister odpowiadając na wątpliwości posłów PSL, dotyczące funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS), umożliwiającego rolnikom otrzymanie unijnych dopłat bezpośrednich, wyjaśnił, że biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR) wydały dotychczas ponad 1,1 mln decyzji o wpisie do ewidencji.

Dodał, że w ostatnim okresie wpisanie wniosku i wydanie decyzji trwa 3 dni, podczas gdy ustawowy termin wynosi 14 dni.

Uzyskanie wpisu do ewidencji gospodarstw rolnych i nadanie numeru ewidencyjnego jest niezbędnym warunkiem do złożenia wniosku o dopłaty do gruntów rolnych. Dopłaty pochodzą z funduszy unijnych i są przekazywane w ramach wspólnej polityki rolnej.

Olejniczak zaznaczył, że w czwartek Agencja rozpoczęła wpisywanie wniosków o dopłaty obszarowe (uzależnione od wielkości powierzchni liczonej w hektarach). - Odbywa się to z powodzeniem, więc nie ma zagrożenia, że dopłaty bezpośrednie nie zostaną wypłacone - powiedział.

Przyznał, że faktycznie wszystko odbywa się w ostatniej chwili, co może budzić niepokój rolników, ale spowodowane jest to wcześniejszymi opóźnieniami z uruchomieniem systemu IACS.

Olejniczak zwrócił uwagę, że 27 kwietnia tego roku minister finansów podpisał rozporządzenie - akt akredytacji dla ARiMR. Jest to akredytacja częściowa, ponieważ w kolejnych etapach będą uruchamiane kolejne elementy systemu IACS, takie jak renty strukturalne i fundusze strukturalne.

Minister przypomniał, że ostateczny termin przyjmowania wniosków o wpis do ewidencji upływa 25 maja tego roku. Wyraził przekonanie, że do tego czasu zarejestrowanych zostanie 1,5 mln gospodarstw.

Jego zdaniem, statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, które mówią o istnieniu 2 mln gospodarstw rolnych w Polsce, zostaną w ten sposób zweryfikowane, gdyż w rzeczywistości jako gospodarstwo rolne funkcjonuje w Polsce 1,3-1,4 mln gospodarstw.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę