Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unijna rejestracja podatników

5 kwietnia 2004

Rozporządzenia do Ustawy o VAT, dotyczące rejestracji podatników chcących uczestniczyć w handlu wewnątrz UE, są już gotowe do podpisu przez ministra finansów - zapewniała wczoraj wiceminister finansów Elżbieta Mucha.

Dodała, że do tej ustawy potrzebne jest ponad dwadzieścia rozporządzeń. - Część z nich jest w uzgodnieniach wewnątrzresortowych, a część w uzgodnieniach międzyresortowych - powiedziała Mucha.

Rozporządzenia dotyczące rejestracji podatników są najpilniejsze. Bez zarejestrowania się polscy eksporterzy nie będą mogli uczestniczyć w handlu wewnątrzwspólnotowym.

Część podatników trafi do tego rejestru automatycznie, a część będzie musiała zgłosić odpowiednie wnioski do urzędów skarbowych. Wcześniej MF podawało, że o rejestrację będzie musiało wystąpić ok. 100 tys. podmiotów.

Automatyczna rejestracja dotyczy tylko tych podatników, którzy złożyli już zgłoszenie rejestracyjne i zaznaczyli, że będą składać deklaracje podatkowe. Ci, którzy nie zaznaczyli, że będą składać te deklaracje, powinni się zarejestrować.

Towary dostarczone podatnikom zarejestrowanym dla celów VAT będą opodatkowane 0-procentową stawką w kraju ich wysyłki. Zaś podatek będzie rozliczany przez nabywcę towarów. Podatnik rozliczy podatek w deklaracji VAT według stawki obowiązującej w kraju, do którego towary zostaną przywiezione.

Wiceminister finansów poinformowała również, że na 6 kwietnia zaplanowano rozmowy z Komisją Europejską o przyznaniu nam okresu przejściowego na stosowanie przepisów zakładających zwolnienie z obowiązku płacenia podatku od odsetek i należności licencyjnych wypłacanych między powiązanymi ze sobą spółkami z państw członkowskich UE. Chodzi o zagraniczne firmy, które wprowadzają swoje technologie i patenty do zależnych od siebie polskich spółek, a te płacą im za to.

Komisja Finansów chce, żeby od 2012 r. były one opodatkowane w kraju, w którym jest siedziba spółki-matki. Odpowiedni przepis miałby znaleźć się w projekcie nowelizacji Ustawy o podatku PIT i CIT.

- Wystąpiliśmy o ośmioletni okres przejściowy. Nie jestem w stanie powiedzieć, z jaką datą ta dyrektywa będzie zmieniona. Zaproszenie na 6 kwietnia świadczy o tym, że Komisja Europejska podjęła już konkretne prace nad naszym wnioskiem - powiedziała Mucha.

Dodała, że komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Fritz Bolkenstein, który 22 marca był w Ministerstwie Finansów, obiecał, że postara się, by sprawa była rozpatrywana przed 1 maja br.

Podczas wczorajszych prac komisja finansów przychyliła się do wniosku Stanisława Steca (SLD), by listonosze i leśnicy nie płacili podatku od ryczałtu, wypłacanego przez ich pracodawców na prywatne samochody wykorzystywane do celów służbowych.

Posłowie z Platformy Obywatelskiej protestowali, że przepis powinien być rozszerzony także na inne grupy zawodowe, np. pielęgniarki. Nie uzyskali jednak poparcia większości komisji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę