Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unia skrytykuje Polskę?

4 listopada 2003

Polska ma najwięcej opóźnień w przygotowaniu do członkostwa w UE, ale wszystkie może jeszcze nadrobić - tak wynika z nieoficjalnych informacji o raportach, które Komisja Europejska zatwierdzi i opublikuje w środę. Prezydent Aleksander Kwaśniewski zwoła w środę Radę Gabinetową. Rząd Leszka Millera jest zdania, że starczy czasu, by sobie z zaległościami poradzić.

Komisja Europejska co roku ocenia kraje kandydujące - raporty są publikowane jesienią. Tegoroczny będzie ostatnim przed rozszerzeniem Unii. W tegorocznym raporcie wypadamy najgorzej z dziesiątki kandydatów. Zaległości w dziewięciu dziedzinach budzą zaniepokojenie Komisji Europejskiej.

Główne zaległości dotyczą rolnictwa. Nie ma agencji uprawnionych do odbioru i rozdziału dotacji, opóźnione jest wdrożenie systemu zarządzania dopłatami dla rolników (IACS) i modernizacja zakładów rolno-spożywczych - głównie mięsnych i mleczarskich - jak się mówi w raporcie - do "unijnych wymogów zdrowia publicznego".

Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że 6 listopada zbierze się Rady Gabinetowej i przeanalizuje stan przygotowań Polski do Wspólnoty. - Określimy, skąd są te kłopoty. Zastanowimy się, ile błędów jest popełnianych w ramach tych procedur, które obowiązują w Polsce, i niewątpliwie musimy uczynić wszystko, aby zastrzeżeń do Polski było jak najmniej - powiedział prezydent.

Premier Leszek Miller jest zdania, że czasu na pełną gotowość do członkostwa nam wystarczy. Twierdzi, że z ocenami trzeba poczekać do oficjalnej publikacji raportu. Dodał, że dotąd informacje o nim znane są tylko z przecieków i różnych opisów. Nie wiadomo – zdaniem premiera - czy są wiarygodne.

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak przyznał, że polskie rolnictwo ma pewne opóźnienia w przygotowaniu się do akcesji do UE, ale są one nadrabiane. - Pomimo że w niektórych elementach będziemy skrytykowani z powodu opóźnień, to jestem przekonany, że wykorzystując twórczo tę krytykę, nadrobimy te zapóźnienia - powiedział minister.

Szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz, mimo zaniepokojenia opóźnieniami w przygotowaniu systemu IACS, jest przekonany, że Polska jest w 90 proc. przygotowana do akcesji, a opóźnienia nadrobi w najbliższych miesiącach.

Oficjalnie pełną treść raportu poznamy 5 listopada. Kierownictwo Komisji Europejskiej przedstawi go w Brukseli.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę