Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unia przyzna renty dla rolników!

9 lutego 2004

Przewiduje się, że po naszym wejściu do UE przeszło 50 tys. polskich rolników otrzyma renty strukturalne. Świadczenia te mają zapewnić dochód osobom, które zrezygnują z prowadzenia działalności rolniczej w wieku przedemerytalnym.

Renty strukturalne, to jedno z działań osłonowych zawartych w unijnym Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Plan ten - poza wypłacaniem rent  - przewiduje także dopłaty na gospodarowanie na niekorzystnych terenach, na zalesianie gruntów, pomoc dla gospodarstw niskotowarowych, wsparcie grup producenckich oraz działań zmierzających do osiągnięcie unijnych standardów – czytamy w „Nowościach”.

Po naszym wejściu do Unii Europejskiej programem rent strukturalnych objęci zostaną również polscy rolnicy. Co prawda szczegóły nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone przez Komisję Europejską, nie ma też przepisów wykonawczych, ale zasadnicze kwestie są znane i nie ulegną większym zmianom – zapewniają „Nowości”.

Według wstępnych obliczeń w Polsce z rent strukturalnych skorzysta ok. 50 tysięcy rolników. W sumie, na wypłatę tych świadczeń zaplanowano 700 mln euro, a więc jedną czwartą środków przewidzianych na PROW.

Renty strukturalne mają zapewnić dochód tym osobom, które zrezygnują z prowadzenia działalności rolniczej w wieku przedemerytalnym. Tym sposobem mają obniżyć średnią wieku osób prowadzących działalność rolniczą. Wiążę się to ze strategią przyspieszania procesu wymiany pokoleń w sektorze rolnym.

Jak piszą „Nowości”, rentę strukturalną może otrzymać rolnik, dla którego prowadzenie gospodarstwa było głównym źródłem utrzymania. Rzecz jasna, musi on spełniać pewne warunki np. łącznie prowadzić gospodarstwo przynajmniej 10 lat i przez minimum 5 lat przed przejściem na rentę, płacić ubezpieczenie w KRUS-ie.

Nie można obecnej renty zamienić na rentę strukturalną. Mężczyzna ubiegający się o rentę strukturalną w zamian za przekazane grunty, musi mieć ukończone przynajmniej 55 lat, a kobieta 50. Powierzchnia przekazywanych gruntów musi wynosić przynajmniej 1 hektar użytków rolnych.

Przejmujący grunty musi być młodszy od przekazującego, nie może być emerytem ani rencistą. Musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe (wykształcenie rolnicze wyższe lub średnie, albo zasadnicze rolnicze i 3-letni staż pracy w gospodarstwie, lub 5-letni staż przy wykształceniu podstawowym). Musi również zobowiązać się do prowadzenia działalności rolniczej na przejętych gruntach przynajmniej przez 5 lat. Jeśli się wycofa wcześniej, zostanie obciążany kosztami wypłaconej renty powiększonej o odsetki – ostrzegają „Nowości”.

Jak wyjaśnia gazeta, gospodarstwo można przekazać w sposób trwały poprzez notarialną sprzedaż, przekazanie następcy lub też wydzierżawienie na przynajmniej 10 lat. Przy tym drugim wariancie, wypłacane świadczenie będzie jednak znacznie niższe.

Rolnik może zachować dla siebie jedynie 0,5 hektara użytków rolnych, z tym, że do tego obszaru liczy się również powierzchnię zajmowaną przez siedlisko. Na tej działce można produkować jedynie na potrzeby swojego gospodarstwa, nie można niczego sprzedawać na rynek.

Za przekazane grunty rolnik może otrzymać rentę w wysokości od 210 do 440 procent najniższej emerytury (obecnie ok. 553 zł). Taką rentę otrzymają rolnicy, którzy notarialnie zdecydują się jedynie na wydzierżawienie gospodarstwa.

Jeśli natomiast przekażą je w sposób trwały, sprzedadzą lub przekażą notarialnie następcy, to renta strukturalna znacznie wzrośnie. Jak wyliczają „Nowości”  w najbardziej optymistycznym wariancie, kiedy oboje małżonkowie przekazują przynajmniej 23-hektarowe gospodarstwo młodemu następcy, miesięczna renta strukturalna (jedna dla obojga małżonków) będzie wynosić ok.2430 złotych. Niestety brutto. Kwotę tę trzeba pomniejszyć o 19 proc. podatku, składkę na KRUS (ok.150 złotych na dwie osoby) i składkę zdrowotną (ok. 280 złotych dla obojga małżonków).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę