Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unia: Polska będzie gotowa, ale...

12 marca 2004

Dziesięć nowych państw Unii powinno być generalnie przygotowanych do członkostwa 1 maja br., choć nadal mają pewne niepokojące opóźnienia - uznał wczoraj Parlament Europejski w Strasburgu. Polsce dostało się za problemy w rolnictwie, korupcję. Brukselę szczególnie niepokoją opóźnienia w sprawach pomocy publicznej państwa.

Za ocenią naszej gotowości do członkostwa autorstwa Elmara Broka (CDU) zagłosowało 382 deputowanych, 17 było przeciw, a 14 się wstrzymało. Doceniono, że nowe kraje będą miały bardzo wysoki stopień wcielenia w życie unijnych przepisów - wyższy nawet niż wiele państw "starej" UE. Polskę pochwalono za: ( chęć reformy finansów publicznych (plan Hausnera); ( poprawę wskaźników ekonomicznych; ( umocnienie kontroli na granicy wschodniej; ( zawarcie z Ukrainą układu w sprawie rurociągu Odessa-Brody. Pochwały dostaliśmy także za plany legalizacji związków partnerskich.

Niepokój budzi generalnie słaby stopień przygotowania naszej administracji do wielomiliardowych programów z UE, w tym zwłaszcza problemy z IACS-em i brakami kadr w agencjach płatniczych, bez których rolnicy nie otrzymają dopłat bezpośrednich. Konieczna jest skuteczniejsza walka z korupcją - zwłaszcza w Polsce. Krytyka dotyczyła też zahamowania prywatyzacji, problemów inwestorów zagranicznych, stanu restrukturyzacji przemysłu stalowego, braku wdrożenia przepisów dotyczących wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych, działania sądów itd. Po raz kolejny Starsburg zaapelował o stworzenie rzeczywiście skutecznej i profesjonalnej służby cywilnej, bo dziś tylko 1 proc. urzędników w Polsce pochodzi z konkursów.

Posłowie nie wykluczyli, że ze względu na problemy z bezpieczeństwem żywności i jakością kontroli weterynaryjnych może dojść do użycia przeciw nam klauzul ochronnych wyrażając nadzieję, że będą one postrzegane jako instrument obrony reguł rynku wewnętrznego, a nie wyraz barku zaufania do nowych państw. Zaapelowali o jak najszybszą, jak to możliwe, rezygnację z zamykania rynku pracy w starej UE dla obywateli nowych państw.

Równocześnie z raportem Parlamentu do władz polskich trafił list szefa Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia w Komisji Europejskiej Fabrizio Barbaso, w którym wytknięto Polsce trzy zaległości: ( w przygotowaniach do wypłat rolnikom dopłat; ( w dostosowaniu do unijnych standardów rzeźni i mleczarni oraz ( w zgłaszaniu do Brukseli istniejących programów pomocy państwa.

W środę w Parlamencie Europejskim komisarz Günter Verheugen przyznał, że "są nadal pewne zaległości dotyczące warunków niezbędnych do wypłaty subsydiów rolnych", ale "nie dlatego, że te kraje nie są dostatecznie inteligentne, by się z tym uporać, tylko system IACS stał się tak skomplikowany." Co do klauzul Verheugen był wstrzemięźliwy: "Komisja będzie podchodziła do tego w sposób odpowiedzialny i poinformuje was w odpowiednim czasie" - obiecał eurodeputowanym.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę