Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unia Europejska w kontakcie

30 grudnia 2003

Od 1 stycznia 2004 roku w całej Polsce w domowych gniazdkach powinien popłynąć prąd o napięciu 230 woltów. Bo tak jest w całej Unii.

W wielu regionach kraju napięcie dostosowano już do wymogów unijnych. Tylko na niektórych terenach podmiejskich jest jeszcze stare - 220 woltów. Większe napięcie oznacza, że niektóre domowe urządzenia - pralki, lodówki, wentylatory, odkurzacze, klimatyzatory - wprawdzie będą pobierały więcej energii elektrycznej, ale za to wykonają tę samą pracę w krótszym czasie.

Większa moc grzejników elektrycznych może doprowadzić do zmniejszenia poboru prądu, a żarówki będą świecić jaśniej - zamiast 75-watowej wystarczy 60-watowa.

Wyższe napięcie nie wpłynie natomiast na pracę komputerów, telewizorów i całego sprzętu elektronicznego.

Czy podwyższenie napięcia prądu będzie miało znaczenie dla naszych kieszeni? Okazuje się, że wprawdzie niewiele, ale jednak zaoszczędzimy.

- Nasze rachunki za zużycie energii mogą być odrobinę niższe, bo zmniejsza się zużycie prądu, a jego cena nie ulega podwyżce - potwierdza Krzysztof Nagórski z Zakładu Energetycznego Toruń SA. - Nie powinniśmy też martwić się, czy domowe urządzenia dobrze zniosą te zmiany. Zdecydowana większość producentów od dawna dostosowuje swoje produkty do wyższego napięcia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę