Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE proponuje zaostrzenie kontroli towarów na granicy 

25 lipca 2003

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek zaostrzenie kontroli towarów wjeżdżających do Unii Europejskiej, między innymi po to, żeby skuteczniej chronić obywateli przed ryzykiem związanym z importem niebezpiecznych produktów.

Unijnym celnikom i funkcjonariuszom innych służb granicznych, również polskim na granicy wschodniej, przybędzie obowiązków. Importerzy, podobnie jak przy wjeździe do USA, będą musieli zawiadamiać służby celne o przewożonych towarach drogą elektroniczną na 24 godziny przed ich pojawieniem się na granicy.

Organ wykonawczy Unii ogłosił projekt rozporządzenia, które wniesie poprawki do wspólnego kodeksu celnego UE i zobowiąże służby obecne na granicach zewnętrznych do lepszego współdziałania w ocenie ryzyka związanego z wjazdem towarów do Unii.

Chodzi o służby odpowiedzialne za różne aspekty bezpieczeństwa towarów - celników, policjantów, inspektorów sanitarnych, weterynaryjnych, ochrony środowiska. Komisja chce wprowadzić jednolite parametry, które musi spełniać towar, jeżeli ma być uznany za bezpieczny i nadający się do wjazdu na obszar UE.

Organ wykonawczy Unii sugeruje tez uproszczenie procedur i wyeliminowanie roboty papierkowej. Wszelkie formalności będą dokonywane drogą elektroniczną poprzez wejście na jeden portal internetowy dostępny dla wszystkich służb granicznych państw członkowskich.

Propozycje Komisji Europejskiej musi zatwierdzić Rada UE (rządy unijne) i Parlament Europejski. Zapewne wejdą one w życie, gdy Polska będzie już członkiem UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę