Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE po 1 maja nie zamknie swoich granic przed polską żywnością.

4 marca 2004

Korespondencja "Dziennika" z Brukseli

- Polscy rolnicy, a także konsumenci nie mają powodu do obaw, UE po 1 maja nie zamknie swoich granic przed polską żywnością - ogłosił w Brukseli minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Nie będzie klauzul ochronnych - usłyszał od komisarza UE ds. ochrony zdrowia i konsumentów Davida Byrna.

Po zakończeniu rozmów z Byrnem minister Olejniczak zapewnił, że Bruksela już nie grozi wprowadzeniem klauzul ochronnych na polską żywność. Stwierdził również, że Polska zdąży z wdrożeniem wszystkich niezbędnych przepisów - cztery z pięciu ustaw weterynaryjnych, dostosowujących polskie prawo do unijnych norm, są już podpisane przez prezydenta, ostatnią Sejm ma uchwalić w przyszłym tygodniu.

Olejniczak ujawnił, że zgłosił Komisji Europejskiej listę 286 polskich zakładów przetwórstwa mięsnego, które deklarują, że nie zdążą się dostosować do unijnych norm do 1 maja br.

Wśród nich są takie, które dawno już zaczęły przygotowania oraz takie, które jeszcze do niedawna w ogóle nie były zainteresowane kontynuowaniem działalności po wejściu Polski do UE - jednak ostatnio zdecydowały się na to.

Zakłady te zwróciły się o przyznanie im dłuższych okresów przejściowych - nawet do 12 miesięcy. Nieoficjalnie wiadomo, że Komisja Europejska jest gotowa zgodzić się na okresy przejściowe - lecz znacznie krótsze. Negocjacje w tej sprawie będą kontynuowane.

Olejniczak ujawnił, że w ostatnich miesiącach zamknięto już kilkaset zakładów przetwórstwa mięsnego, które nie podjęły żadnych przygotowań do członkostwa w Unii. Do zamknięcia pozostało jeszcze około 300. Podkreślił równocześnie, że spora część z tych zakładów jednak przetrwa - zamykając ubojnię. Będą mogły nadal produkować wędliny z surowca kupowanego w innych rzeźniach. - Będą jednak musiały spełniać określone przez Unię normy czystości - tłumaczył minister.

Olejniczak cieszy się też, że od dwóch tygodni działa już system IACS, bez którego nasi rolnicy nie mieliby co liczyć na dopłaty bezpośrednie.

- Na dziś rolnicy złożyli już 300 tysięcy wniosków o dopłaty, codziennie zgłaszają się nowi chętni - ocenił minister.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę