Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

UE nałoży 15% cła na produkty z USA

4 kwietnia 2005

Planowane przez Komisję Europejską nałożenie od 1 maja dodatkowego 15-proc. podatku importowego na niektóre wyroby z USA może niekorzystnie odbić się na naszej wymianie handlowej - uważa prezes Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski.

Według wiceministra rolnictwa Andrzeja Kowalskiego, wprowadzenie podatku zmniejszy opłacalność zakupu wyrobu rolno-spożywczych.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że Unia Europejska od 1 maja nałoży dodatkowy 15-procentowy podatek importowy na niektóre wyroby pochodzące z USA. Zdaniem komisji, jest to kara za niestosowanie się przez Waszyngton do antydumpingowych zobowiązań Światowej Organizacji Handlu (WTO). Podatek zostanie nałożony m.in. na wyroby papiernicze, rolnicze, tekstylne i maszynowe.

Jesteśmy przeciwni takim rozwiązaniom, ponieważ byłaby to forma dyskryminacji o charakterze wyłącznie fiskalnym. Poza tym wszystkie podatki importowe mogą się spotkać z retorsjami ze strony USA, czyli uderzyć w kraje UE –  powiedział w piątek PAP Malinowski.

Według niego, w polskim imporcie mogłoby to zwiększyć o 15 proc. koszt kontraktów offsetowych zawartych z USA. Malinowski ma jednak nadzieję, że UE wycofa się z propozycji tego podatku.

Nałożenie przez UE podatku na import towarów rolno-spożywczych sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych zmniejszy opłacalność ich zakupów, a także może ograniczyć import. Spowoduje to prawdopodobnie retorsje w postaci nałożenia podobnego podatku na towary pochodzące z Unii, a to może podrożyć polski eksport –  powiedział w piątek PAP Kowalski.

Kowalski zaznaczył, że wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Unią trwa jakiś czas. Być może są to przygrywki przed kolejną turą rozmów w ramach Światowej Organizacji Handlu –  dodał.

Podkreślił, że polityka handlowa jest w gestii Unii. Dla Polski rynek USA jest ważny, choć obroty z tym krajem są niewielkie; jest to duży rynek, gdzie mieszka spora liczba Polonii. Ale najważniejszym partnerem handlowym w przypadku artykułów rolno- spożywczych jest Unia Europejska.

Według danych resortu rolnictwa, obroty handlowe żywnością ze Stanami w 2004 roku wyniosły ok. 250 mln euro wobec ok. 232 mln euro w 2003 roku. W 2004 roku eksport wyniósł 160 mln euro, import 87,5 mln euro, a dodatnie saldo 73 mln euro. W 2003 roku eksport wyniósł 151 mln euro, import 81 mln euro, a dodatnie saldo 70 mln euro.

Polska głównie importuje ze Stanów filety rybne i przetwory, tytoń nieprzetworzony, produkty do karmienia zwierząt, cytrusy. Eksportujemy zaś głównie przetwory mięsne, warzywa i alkohol etylowy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę