Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE będzie potrzebować 700 tys. wykwalifikowanych pracowników

25 kwietnia 2005

Do 2010 roku w państwach Unii Europejskiej będzie potrzeba około 700 tys. informatyków, pracowników telekomunikacji i sektora badawczo-rozwojowego - wynika z danych Komisji Europejskiej. Jest to wynik niżu demograficznego i starzenia się społeczeństw.

O możliwości selektywnej polityki migracyjnej UE dyskutowano w piątek w Centrum Europejskim w podwarszawskim Natolinie podczas seminarium "Zielona Księga o podejściu do imigracji ekonomicznej - odpowiedź Polski".

Z szacunków wynika - jak powiedziała Sandra Pratt z Komisji Europejskiej - że po 2025 roku liczba ludności UE będzie systematycznie spadać (z 470 mln w 2025 do 450 mln w 2050 roku). Tymczasem według założeń strategii lizbońskiej w najbliższych latach gospodarka europejska ma stać się najbardziej konkurencyjną gospodarką świata, ma też wzrosnąć zatrudnienie.

"Czy przyjmować imigrantów spoza UE? Przyjmować - to wynika z tendencji demograficznych. Chodzi tylko o odpowiedź w jakim stopniu i w jakich ilościach" - powiedział PAP dr Artur Gruszczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie ustalono jeszcze ilu imigrantów UE będzie potrzebować.

Dodał, że w dyskusjach w instytucjach UE i w krajach członkowskich rozważana jest możliwość wprowadzenia tzw. europejskiej zielonej karty, która uprawniałaby jej właściciela do podejmowania legalnego zatrudnienia i zamieszkania w danym kraju UE.

Kiedy KE otrzyma stanowiska wszystkich państw UE nt. polityki imigracyjnej, opracuje projekt dyrektywy w tej sprawie. Zostanie on następnie przekazany Radzie Ministrów i Parlamentowi Europejskiemu. Procedury trwają kilka lat.

Zielona Księga została przedstawiona w styczniu wszystkim państwom członkowskim UE. Dyrektor Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców Jan Węgrzyn powiedział PAP, że obecnie trwają prace nad polskim stanowiskiem w tej sprawie. "Jeżeli mówimy o otwarciu na cudzoziemców, to chcielibyśmy najpierw pełnego otwarcia na wszystkich obywateli Unii Europejskiej" - powiedział Węgrzyn. Przypomniał, że przy podejmowaniu pracy przez obywateli z nowych państw UE obowiązują okresy przejściowe.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę