Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Uczelnie będą walczyć z narkotykami

27 września 2004

Polskie uczelnie wypowiadają wojnę narkotykom. Za ich używanie lub rozprowadzanie studentowi grozić będzie nawet wilczy bilet.

- Ponad 379 tys. studentów próbowało narkotyków, 200 tys. jest zagrożonych uzależnieniem, a 100 tys. już uzależnionych. Najwyższa pora, by uczelnie wspólnie zaczęły walczyć z tym problemem - podkreśla minister Barbara Labuda. Powołany przez nią zespół ekspertów stworzył program "Uczelnie wolne od uzależnień" - to propozycje dla szkół wyższych, w jaki sposób mogą walczyć z narkomanią. Większość już zadeklarowała, że będzie go realizować.

A to zapowiada kłopoty nie tylko dla uczelnianych dilerów, ale także dla studentów, którzy od czasu do czasu lubią na przykład zapalić skręta.

Jeśli władze uczelni dowiedzą się, że student handluje narkotykami, sprawa natychmiast trafi na policję, a diler automatycznie zostanie zawieszony w prawach studenta. - Takie uprawnienia rektorowi dawać będzie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym - mówi prof. Jerzy Woźnicki, który czuwał nad projektem ustawy. Student "zaopatrzeniowiec" zostanie relegowany z uczelni. Grozi mu nawet wilczy bilet.

Na surowe kary (każda uczelnia ustali je we własnym zakresie) narażą się osoby, które pod wpływem środków odurzających przyjdą na wykłady lub - co gorsza - na egzamin czy kolokwium, bo wtedy oceny mogą zostać unieważnione.

Kary mogą dotknąć nie tylko studentów, ale i pracowników uczelni!

Szkoły wyższe podpisują też umowy z policją - choć uczelnie są autonomiczne, mundurowi w razie jakichkolwiek podejrzeń mogą wkroczyć na teren szkoły czy akademików. Wystarczy, że kilka minut wcześniej powiadomią o tym telefonicznie rektora. Takie umowy podpisały już np. wszystkie uczelnie wyższe w Krakowie.

Rektorzy planują też wykłady o zagrożeniu narkotykowym i powołanie pełnomocników ds. profilaktyki uzależnień. W uczelniach i akademikach mają też powstać specjalne punkty konsultacyjne, poradnie dla uzależnionych i telefon zaufania. Zakaz używania i rozpowszechniania narkotyków znajdzie się w rocie studenckiego ślubowania i we wszystkich wewnętrznych dokumentach uczelni.

W czerwcu Pracownia Badań Społecznych zbadała problem uzależnień wśród studentów. Z ogólnopolskich badań wynika, że z narkotykami miało kontakt aż 41 proc. studentów publicznych i niepaństwowych uczelni.

22 proc. badanych przyznało, że sięgali po narkotyki w ciągu ostatniego roku, a blisko 12 proc. - w ciągu ostatniego miesiąca.

Na uczelniach najbardziej rozpowszechniona jest marihuana i haszysz.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę