Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów AGRIFISH w Brukseli.
Luksemburg, który przewodniczy w tym półroczu obradom ministrów rolnictwa i rybołówstwa Unii Europejskiej, włączył do agendy tematy dotyczące bieżącej sytuacji na rynkach rolnych, na wniosek państw członkowskich.
Polska, wspólnie z Czechami, przedłożyła wniosek o wprowadzenie instrumentów stabilizujących sytuację na rynku mleka, który poparły inne państwa Grupy Wyszehradzkiej plus Bułgaria, Rumunia i Słowenia oraz Hiszpania. Propozycja ta dotyczyła podniesienia ceny interwencyjnej na produkty mleczarskie oraz czasowe wprowadzenie subsydiów eksportowych. Ze względu na niskie ceny oferowane na mleko i produkty mleczarskie oraz przedłużone embargo na eksport do Rosji ministrowie wnioskowali również o wprowadzenie innych instrumentów, które poprawiłyby trudną sytuację ekonomiczną producentów mleka (wprowadzenia rekompensat dla producentów mleka).
Komisarz ds. rolnych P. Hogan potwierdził obecne, krótko-okresowe, trudności sektora mleka związane z sytuacją na rynkach globalnych w tym globalną nadpodażą mleka, wyrażając zaniepokojenie obecnymi niskimi cenami mleka w pewnych regionach.
Hogan nie zgadza się jednak na zmianę cen interwencyjnych na rynku mleka, o co wnioskowała m.in. Polska – argumentując, że byłby to zły sygnał w polityce pro-rynkowej jaką prowadzi Unia Europejska.
Podkreślił, że UE ma cały zestaw instrumentów do wspierania sektora, włączając w to prywatne i publiczne przechowywanie, płatności powiązane z produkcją, instrumenty inwestycyjne i dopłaty bezpośrednie.
Komisja planuje natomiast przedłużenie zarówno publicznej interwencji jak i wsparcia prywatnego przechowywania produktów mleczarskich (odtłuszczone mleko w proszku oraz masło). Nie przewiduje jednak innych działań na rynku mleka o które wnioskowali ministrowie, gdyż w opinii Komisji przyczyną niskich cen jest za dużo mleka na rynku.
Sytuacja na rynku wieprzowiny jest również trudna w Polsce i wielu innych państwach Europy (Austrii, Belgii), stąd też wpłynął do Rady wniosek kilku krajów, w tym Polski, by Rada Ministrów zajęła się omówieniem działań potrzebnych dla poprawy sytuacji, wobec przedłużonego embarga rosyjskiego. Komisja jednak nie przewiduje otwarcia prywatnego przechowywania wieprzowiny z tytułu spadku cen, argumentując, że poprzedni program nie przyczynił się do poprawy cen. Hogan oczekuje, że eksport, który się dobrze rozwija zwłaszcza na rynki azjatyckie oraz korzystny kurs euro mogą pomóc w poprawie sytuacji na rynku wieprzowiny.
Na rynku owoców i warzyw Polska uważa, że konieczne jest kontynuowanie stosowania nadzwyczajnych mechanizmów wsparcia, z pewnymi zmianami wynikającymi z doświadczeń zdobytych przy wdrażaniu dotychczasowych instrumentów. Tak jak już wcześniej podkreślaliśmy, uważamy, że wsparcie powinno być przyznawane także członkom grup producentów, zaś stawki powinny być zrównane dla wszystkich beneficjentów tej pomocy.
Minister Sawicki przedstawił szczególnie trudną sytuację producentów porzeczki czarnej z powodu bardzo niskich cen oferowanych przez podmioty skupujące.
Komisja zadeklarowała dalsze prace nad legislacją dotycząca spożycia owoców i warzyw oraz mleka w szkołach. To dobry sygnał również dla poprawy obecnej sytuacji na rynku owoców i warzyw oraz mleka.
7291834
1