Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Traktat Akcesyjny podpisany

17 kwietnia 2003

Premier Leszek Miller i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz złożyli swoje podpisy na dokumencie określającym warunki członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Po zakończeniu transmisji z ceremonii, dokument podpisała także minister Danuta Hübner.

Jako pierwsi Traktat Akcesyjny podpisali premier Grecji, a zarazem przewodniczący Rady Europejskiej Kostas Simitis oraz minister spraw zagranicznych gospodarzy Jeorjos Papandreu. U stóp Akropolu, na ateńskiej Agorze premier Simitis rozpoczął uroczystość od podkreślenia historycznej wagi tego dnia. Mówił m.in., że dziś łączy się podzielona niegdyś na wschód i zachód Europa. To niewątpliwy sukces, który stwarza nowe obowiązki i nowe możliwości. Europa powinna odgrywać rolę, która przystoi jej rozmiarom i znaczeniu – powiedział Simitis. Musimy sprawić, żeby ten eksperyment się powiódł. Tworzymy wspólny obszar wolności i demokracji  – dodał. Podpisany Traktat, zdaniem Simitisa, przyniesie pogłębiony pokój, solidarność i współpracę, ale współpracę szanującą indywidualność i wolność narodów.

Wśród podpisów składanych przez przywódców 25 państw: 15 krajów członkowskich i 10 wstępujących do Unii – Polska podpisała Traktat jako 19. państwo. W obecności prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz pierwszego premiera III Rzeczypospolitej Tadeusza Mazowieckiego, zrobili to premier Leszek Miller i minister Włodzimierz Cimoszewicz, a także minister ds. europejskich Danuta Huebner.

Spełniają się polskie marzenia. Doświadczeni historią, dobrze wiemy, co znaczy wolność, co znaczy mieć przyjaciół i partnerów – mówił prezydent Kwaśniewski. Ten dzień przyniesie Polsce rozwój, pomyślność i bezpieczeństwo. Po zakończonej uroczystości zarówno prezydent, jak i prezes Rady Ministrów podkreślali, że osiągnięty sukces, to efekt wieloletniej pracy wszystkich rządów III Rzeczypospolitej. Jesteśmy co najwyżej kolejną zmianą w tej wielkiej polskiej sztafecie, na którą składa się wysiłek wielu ludzi. Część z tych wybitnych postaci jest dzisiaj na sali – powiedział premier Leszek Miller podczas specjalnej polskiej konferencji prasowej. Wielu obywateli marzyło, aby taki dzień nadszedł i taki dzień nadszedł. I to jest powód do wielkiej satysfakcji. Szef polskiego rządu wyraził także przekonanie, że w dniu referendum polskie społeczeństwo dokładnie oddzieli konkurencję opcji politycznych od wyboru, który przesądzi o przyszłości naszego państwa. Również premier Tadeusz Mazowiecki zaznaczył, iż jego obecność w Atenach świadczy o tym, że proces integracji to nie jest sprawa jednej opcji politycznej, lecz kwestia ogólnonarodowa. Swoją obecnością chcę zaświadczyć, że traktujemy to jako sprawę ogólnonarodową  – podkreślał szef pierwszego rządu III Rzeczypospolitej.

Przed południem przywódcy 25 krajów spotkali się na nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, poświęconym przede wszystkim przyszłości Unii – m.in. traktatowi konstytucyjnemu, który określi funkcjonowanie "nowej" UE. Dyskusje na ten temat prowadzono w obecności przewodniczącego Konwentu Europejskiego Valery'ego Giscarda d'Estainga. W przerwie posiedzenia, premier Leszek Miller zapewniał polskich dziennikarzy, że w Atenach nie rozmawia się przede wszystkim o Iraku, lecz o tym, jak ważny dla przyszłości jest ten dzień. Nie ma tu nic, co można by scharakteryzować jako cień konfliktu – podkreślił szef polskiego rządu. My nie możemy zmienić historii, ale możemy zmienić przyszłość. Skupmy się na przyszłości  – mówił premier Miller.

Traktat Akcesyjny liczy prawie 5,5 tysiąca stron. Zapisano w nim ustalenia z wszystkimi 10 państwami przystępującymi do "Piętnastki". Każdemu z tych krajów poświęcono osobne rozdziały – wyniki negocjacji z Polską zajęły najwięcej, bo aż 1000 stron.

W delegacji reprezentującej Polskę oprócz prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz premiera Leszka Millera byli m.in.: premier Tadeusz Mazowiecki, wicepremier Marek Pol, wicepremier Grzegorz Kołodko, przewodniczący Komisji Europejskiej Sejmu Józef Oleksy, przewodnicząca Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Genowefa Grabowska, byli Główni Negocjatorzy Członkostwa Polski w UE Jan Kułakowski i Jan Truszczyński, a także przedstawiciele Paktu na rzecz Integracji: Władysław Frasyniuk, Artur Balazs, Roman Jagieliński i Krzysztof Piesiewicz.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę