Premier Leszek Miller i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz złożyli swoje podpisy na dokumencie określającym warunki członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Po zakończeniu transmisji z ceremonii, dokument podpisała także minister Danuta Hübner.
Jako pierwsi Traktat Akcesyjny podpisali premier Grecji, a zarazem przewodniczący Rady Europejskiej Kostas Simitis oraz minister spraw zagranicznych gospodarzy Jeorjos Papandreu. U stóp Akropolu, na ateńskiej Agorze premier Simitis rozpoczął uroczystość od podkreślenia historycznej wagi tego dnia. Mówił m.in., że dziś łączy się podzielona niegdyś na wschód i zachód Europa. To niewątpliwy sukces, który stwarza nowe obowiązki i nowe możliwości. Europa powinna odgrywać rolę, która przystoi jej rozmiarom i znaczeniu – powiedział Simitis. Musimy sprawić, żeby ten eksperyment się powiódł. Tworzymy wspólny obszar wolności i demokracji – dodał. Podpisany Traktat, zdaniem Simitisa, przyniesie pogłębiony pokój, solidarność i współpracę, ale współpracę szanującą indywidualność i wolność narodów.
Wśród podpisów składanych przez przywódców 25 państw: 15 krajów członkowskich i 10 wstępujących do Unii – Polska podpisała Traktat jako 19. państwo. W obecności prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz pierwszego premiera III Rzeczypospolitej Tadeusza Mazowieckiego, zrobili to premier Leszek Miller i minister Włodzimierz Cimoszewicz, a także minister ds. europejskich Danuta Huebner.
Spełniają się polskie marzenia. Doświadczeni historią, dobrze wiemy, co znaczy wolność, co znaczy mieć przyjaciół i partnerów – mówił prezydent Kwaśniewski. Ten dzień przyniesie Polsce rozwój, pomyślność i bezpieczeństwo. Po zakończonej uroczystości zarówno prezydent, jak i prezes Rady Ministrów podkreślali, że osiągnięty sukces, to efekt wieloletniej pracy wszystkich rządów III Rzeczypospolitej. Jesteśmy co najwyżej kolejną zmianą w tej wielkiej polskiej sztafecie, na którą składa się wysiłek wielu ludzi. Część z tych wybitnych postaci jest dzisiaj na sali – powiedział premier Leszek Miller podczas specjalnej polskiej konferencji prasowej. Wielu obywateli marzyło, aby taki dzień nadszedł i taki dzień nadszedł. I to jest powód do wielkiej satysfakcji. Szef polskiego rządu wyraził także przekonanie, że w dniu referendum polskie społeczeństwo dokładnie oddzieli konkurencję opcji politycznych od wyboru, który przesądzi o przyszłości naszego państwa. Również premier Tadeusz Mazowiecki zaznaczył, iż jego obecność w Atenach świadczy o tym, że proces integracji to nie jest sprawa jednej opcji politycznej, lecz kwestia ogólnonarodowa. Swoją obecnością chcę zaświadczyć, że traktujemy to jako sprawę ogólnonarodową – podkreślał szef pierwszego rządu III Rzeczypospolitej.
Przed południem przywódcy 25 krajów spotkali się na nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, poświęconym przede wszystkim przyszłości Unii – m.in. traktatowi konstytucyjnemu, który określi funkcjonowanie "nowej" UE. Dyskusje na ten temat prowadzono w obecności przewodniczącego Konwentu Europejskiego Valery'ego Giscarda d'Estainga. W przerwie posiedzenia, premier Leszek Miller zapewniał polskich dziennikarzy, że w Atenach nie rozmawia się przede wszystkim o Iraku, lecz o tym, jak ważny dla przyszłości jest ten dzień. Nie ma tu nic, co można by scharakteryzować jako cień konfliktu – podkreślił szef polskiego rządu. My nie możemy zmienić historii, ale możemy zmienić przyszłość. Skupmy się na przyszłości – mówił premier Miller.
Traktat Akcesyjny liczy prawie 5,5 tysiąca stron. Zapisano w nim ustalenia z wszystkimi 10 państwami przystępującymi do "Piętnastki". Każdemu z tych krajów poświęcono osobne rozdziały – wyniki negocjacji z Polską zajęły najwięcej, bo aż 1000 stron.
W delegacji reprezentującej Polskę oprócz prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz premiera Leszka Millera byli m.in.: premier Tadeusz Mazowiecki, wicepremier Marek Pol, wicepremier Grzegorz Kołodko, przewodniczący Komisji Europejskiej Sejmu Józef Oleksy, przewodnicząca Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Genowefa Grabowska, byli Główni Negocjatorzy Członkostwa Polski w UE Jan Kułakowski i Jan Truszczyński, a także przedstawiciele Paktu na rzecz Integracji: Władysław Frasyniuk, Artur Balazs, Roman Jagieliński i Krzysztof Piesiewicz.