W znacznym stopniu (o 21%) uległa ograniczeniu powierzchnia uprawy roślin przemysłowych. Areał uprawy buraków cukrowych zmniejszył się w ciągu roku o 23%, a konopi – o 16%. Powierzchnia uprawy rzepaku spadła o 23%, przy czym spadek ten nie dotyczył rzepaku uprawianego na cele spożywcze. O 6,5% zmniejszył się areał uprawy ziemniaków (ziemniaki wczesne - spadek o 17%), a powierzchnia gruntów wyłączonych z produkcji żywności zmniejszyła się o 58%.
Pod wpływem rosnących cen zbóż rolnicy rozszerzają tę gałąź produkcji. Łącznie powierzchnia uprawy zbóż wzrosła o 10%, w tym pszenicy ozimej – o 5%, kukurydzy na ziarno – o 23% i jęczmienia ozimego – o 14%. O 5% zwiększyła się powierzchnia uprawy roślin paszowych. Areał uprawy warzyw polowych i truskawek zmniejszył się o 1%, a upraw pod szkłem – o 1,7%.
Pogłowie bydła zmniejszyło się w ciągu roku o 1,4%, w tym krów mlecznych – o 1,1%. Liczebność cieląt zmniejszyła się o 3%. Spadek ten był częściowo wynikiem rozprzestrzeniania się choroby niebieskiego języka. Jednocześnie jednak wzrosła liczba jałówek, głównie ras mlecznych, co wskazuje, że rolnicy planują rozwijanie produkcji mleczarskiej. Pogłowie trzody chlewnej ogółem zmieniło się bardzo nieznacznie w ciągu roku (wzrost o 0,2%). Zwiększyła się o 3% liczebność tuczników, spadło natomiast pogłowie stada zarodowego.
Pogłowie drobiu ogółem również niemal nie zmieniło się (spadek o 0,3%). Liczba gospodarstw rolnych zmniejszyła się o 2,8% - w ciągu ostatnich 10 lat spadek ten co roku wynosił ponad 3%. W największym stopniu zmniejszyła się liczba ferm bydła (o 3,6%) i trzody chlewnej (o 6,2%). Jednocześnie zatrudnienie w rolnictwie spadło o 1,9%, podczas gdy rok wcześniej spadek ten osiągnął blisko 4%.
8120773
1