Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

TAK dla Polski w Unii Europejskiej

24 kwietnia 2003

Powiedzmy "tak" dla Polski, "tak" dla naszej przyszłości, "tak" dla Europy – apelował 23 kwietnia prezydent Aleksander Kwaśniewski na spotkaniu z przedstawicielami mediów regionalnych i lokalnych w Pałacu Prezydenckim.  

Na spotkaniu, które rozpoczęło prezydencką kampanię przed referendum europejskim, do głosowania i poparcia integracji Polski z UE wzywali też komisarz ds. rozszerzenia Unii Europejskiej Günter Verheugen i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox.
 
 Prezydent poinformował, że w piątek, 25 kwietnia w Płocku rozpocznie cykl spotkań w ramach kampanii referendalnej. W sobotę – uda się do Torunia. Zapowiedział, że odwiedzi szereg miast we wszystkich województwach.  
 
 Zdaniem Kwaśniewskiego, referendum akcesyjne 7-8 czerwca będzie "jednym z najważniejszych egzaminów, jakie mamy do zdania". Jak powiedział, zadecyduje ono o naszych losach na wiele dekad, dlatego nie można go porównywać z żadnymi wyborami parlamentarnymi, które przynoszą jedynie sukces lub porażkę w odbiorze ich uczestników.
 
 Nie można też – zdaniem prezydenta – łączyć oceny działalności rządu lub jego ewentualnej dymisji z referendum. Musimy te kwestie rozdzielić – zaznaczył. O współpracę w kampanii prezydent zaapelował do mediów oraz proeuropejskich sił politycznych. Ten ostatni krok musimy uczynić razem – dodał.
  
 Jak powiedział, po podpisaniu Traktatu Akcesyjnego w Atenach (16 kwietnia) nie jesteśmy krajem kandydującym do Unii Europejskiej, ale krajem do niej przystępującym. Zaznaczył równocześnie, że "do Europy nie wracamy i nie wchodzimy - jesteśmy w niej od tysiąca lat".
 
 Prezydent podziękował Patowi Coksowi – "Irlandczykowi z polską duszą" – oraz Günterowi Verheugenowi za ich zaangażowanie w proces rozszerzania Unii Europejskiej. Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim obaj przedstawiciele unijnych instytucji podkreślili, że udział w referendum europejskim jest obowiązkiem; według Verheugena – nawet "patriotycznym obowiązkiem".
 
 Verheugen przyznał, że w całym procesie negocjacyjnym, mimo trudności, nigdy nie przestał wierzyć w Polskę. Wiedziałem, że Polska da radę, że jest zdolna spełnić unijne standardy – powiedział.
 
 Dodał, że polski los związany jest z Europą. W przyszłości musimy rozwijać też stosunki ze wschodnimi sąsiadami, jednak – jak podkreślił – Polska, będąc w Unii, będzie mogła patrzeć również na wschód, ale poza Unią - już tylko na wschód.
 
 Natomiast Cox – podobnie jak prezydent Kwaśniewski – zaapelował, by podejmując decyzję w referendum, "pamiętać o szerszej perspektywie" tej decyzji niż bieżące kwestie polityczne, na przykład zadowolenie z rządu.  
 
 Cox przypomniał, że od maja 54 polskich parlamentarzystów będzie uczestniczyć w charakterze obserwatorów w sesjach Parlamentu. Zapowiedział, że na posiedzeniu 14 maja w Strasburgu przemówienie wygłosi prezydent Aleksander Kwaśniewski.
 
 Według Stałego Przedstawiciela Polski przy UE Marka Greli, UE wymusi sprawność i modernizację administracji oraz wpłynie na jej stabilność. Trzeba będzie też m.in. przyjąć nieco inny system pracy, np. zmienić termin posiedzeń rządu z wtorku na piątek, gdyż już w środy rano w Brukseli obraduje Komitet Stałych Przedstawicieli (CORER) i polski przedstawiciel musi najpóźniej we wtorek mieć odpowiednie instrukcje – zauważył Grela.
 
 Przedstawiając założenia swej kampanii, prezydent zapowiedział, że wkrótce pocztą dostarczy do ok. 13 mln rodzin broszury na temat integracji Polski z Unią, które są – jak powiedział – próbą odpowiedzi na zasadnicze pytania i wątpliwości.
 
 Broszura zawiera również adresy internetowe różnych instytucji krajowych i unijnych, z których można czerpać dodatkowe informacje. Natomiast ostatnia strona to pocztówka, na której można wpisać swoje pytania i odesłać do Kancelarii Prezydenta.
 
 Ukaże się również płyta CD w nakładzie 100 tys. egzemplarzy, na której znajdzie się wystąpienie prezydenta, cały Traktat Akcesyjny, informacje o Polsce w UE i polskiej drodze do członkostwa, a także inne materiały. Pod koniec kwietnia podobna płyta w nakładzie 1,6 mln egzemplarzy zostanie dołączona do wydań głównych dzienników centralnych.
 
 Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Szymczycha poinformował, że hasło kampanii prezydenta: "Tak dla Polski" zostało zarejestrowane w Urzędzie Patentowym.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę