Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Strategia UE 2020

6 stycznia 2010
Jeszcze tylko do 15 stycznia 2010 r. można wziąć udział w  konsultacjach on-line na temat przyszłości europejskiej gospodarki i  strategii UE 2020. Celem strategii UE 2020 jest bardziej ekologiczny  wzrost gospodarczy, który jednocześnie ma zapobiegać kryzysowi, z  jakim mamy teraz do czynienia.Chodzi o promowanie gospodarki opartej na wiedzy i bardziej przyjaznej  dla środowiska. Na podstawie wyników konsultacji, Komisja Europejska  przygotuje szczegóły nowej strategii i przedstawi je podczas  wiosennych obrad Rady Europejskiej.Strategia UE 2020 oznacza, że w trakcie następnego dziesięciolecia  Unia będzie współpracowała przy rozwiązywaniu najtrudniejszych  problemów, przed jakimi kiedykolwiek stanęła Europa - wyjaśnia szef KE  Jose Barroso.
Jedną z dziedzin objętych strategią jest tworzenie konkurencyjnej,  spójnej i bardziej przyjaznej dla środowiska gospodarki.
W przyszłości będziemy mieli do czynienia z wysokimi cenami energii,  graniczeniami emisji dwutlenku węgla i bardziej intensywną  konkurencją pod względem zasobów i rynków. Są to wszystko zagrożenia,  ale można je także postrzegać jako szanse, umożliwiające budowę  ,,nowej" gospodarki europejskiej w myśl strategii UE 2020, która  miałaby znaczną przewagę konkurencyjną na świecie. Nowe, bardziej  ekologiczne technologie mogą stymulować wzrost gospodarczy,  przyczyniać się do tworzenia miejsc pracy i powstawania nowych usług  oraz pomóc UE osiągnąć cele z zakresu przeciwdziałania zmianom  klimatycznych. Niezdolność do dostosowania się do realiów XXI wieku  oznaczać będzie jednak upadek Europy.Polityka wspierania innowacji ekologicznych oraz energooszczędnych  produktów i systemów, zarówno na poziomie unijnym jak i krajowym,  powinna obejmować system handlu emisjami, reformę podatkową, dotacje i pożyczki, inwestycje publiczne i zamówienia publiczne oraz wsparcie  celowe dla badań i innowacji.
Europa potrzebuje jak najszybciej inteligentnej infrastruktury  transportowej oraz obejmującej całą UE ,,inteligentnej sieci  energetycznej", jak również 100% dostępu do szerokopasmowego  Internetu. UE i państwa członkowskie powinny współpracować na rzecz  realizacji odpowiednich strategicznych inwestycji, dzięki którym do  początku lat 20-tych XXI wieku wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne  oraz spadnie poziom emisji w odniesieniu do dwóch trzecich produkcji  energii elektrycznej.
Sektor produkcji przemysłowej nadal będzie miał nadrzędne znaczenie  dla sukcesu gospodarczego UE w przyszłości. Europa potrzebuje jednak  nowej polityki przemysłowej, kładącej nacisk na zdolność do innowacji,  nowe technologie i umiejętności, wspierającej ducha przedsiębiorczości  i ,,umiędzynarodowienie" MŚP. Należy rozwiązać problem nadmiernych mocy produkcyjnych w niektórych sektorach. Konieczne będzie wsparcie  dla tych, którzy ucierpią na skutek przemian.

Realizacja strategii UE 2020
Komisja proponuje, aby realizacją strategii UE 2020 kierowała Rada  Europejska, która podejmowałaby najważniejsze decyzje i wyznaczała  cele w oparciu o propozycje Komisji. Komisja chciałaby, aby Parlament  Europejski odgrywał znacznie większą rolę. Parlamenty narodowe także  powinny zainteresować się strategią i przejąć część odpowiedzialności  za jej realizację.
W dokumencie konsultacyjnym proponuje się, aby konkluzje z obrad Rady  Europejskiej, które odbędą się wiosną 2010 r., stanowiły podstawę tzw.  ,,zintegrowanych wytycznych" potwierdzających priorytety polityczne,  które powinny być wspólnie realizowane przez UE i państwa  członkowskie. Nowe wytyczne zastąpiłyby wytyczne obowiązujące od 2005  r. na mocy strategii lizbońskiej.
Dla każdego z tych celów państwa członkowskie miałyby określićcele  krajowe na okres pięciu lat w zależności od swojej sytuacji i punktu  wyjścia. Komisja i Rada Europejska będą co roku monitorować postępy na  poziomie UE i państw członkowskich.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę