Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Stażyści doradzą i pomogą

12 września 2003

Za około dwa tygodnie w gminach powiatu chełmskiego pojawią się stażyści, którzy będą pomagali rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie. Mimo, że formalności uproszczono, wielu rolników ciągle ma z nimi problemy.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie będą przyjmowane od 15 kwietnia przyszłego roku. Do tego czasu rolnicy muszą przejść szkolenie, zgromadzić potrzebną dokumentację i wypełnić wniosek. Na tym ostatnim etapie będą mogli liczyć na pomoc stażystów, którzy od 22 października pojawią się w każdej gminie.

Do gmin trafi po dwóch stażystów. Będą to absolwenci z wyższym wykształceniem o kierunku rolniczym bądź ekonomicznym – wyjaśnia Danuta Cichowicz, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie. – Zanim rozpoczną pracę w gminach przejdą pięciodniowe szkolenie, podczas którego dowiedzą się wszystkiego, co ma związek z dopłatami. Po zakończeniu szkolenia będą mogli legitymować się tytułem technik wdrożeniowy środków akcesyjnych na wsi.

Poza własnym szkoleniem stażyści będą także uczestniczyli w warsztatach przeznaczonych dla rolników. Takie spotkania zostaną zorganizowane w październiku na terenie każdej wsi. Tam uczestnicy przede wszystkim nauczą się w praktyce, w jaki sposób wypełniać formularze wniosków. Podobne, pilotażowe szkolenie odbyło się już pod koniec czerwca w Strzelcach, gm. Białopole. Wzięło w nim udział przeszło 50 rolników. Wiadomo już, że podczas październikowych warsztatów, w szkoleniu jednorazowo będzie mogło wziąć udział najwyżej 40 uczestników. Dlatego, jak szacuje Roman Kandziora, wójt gminy Kamień w większych miejscowościach spotkania będą się musiały odbywać dwuzmianowo.

Na terenie gminy odbędzie się około 30 takich spotkań – mowo R. Kandziora. – Myślę, że przydadzą się nie tylko samym rolnikom, ale także stażystom, którzy będą brali w nich udział.
Wójtowie tych gmin, gdzie nie było odpowiednich pod względem wykształcenia kandydatów, znaleźli na to miejsce innych chętnych, najczęściej długotrwale bezrobotnych i zatrudnili ich w ramach prac interwencyjnych. To znaczy, że za ich pracę nie będzie płacił PUP, ale samorząd. D. Cichowicz bardzo chwali zaangażowanie wójtów. – Czują się prawdziwymi gospodarzami swoich gmin. Wiedzą, że jeśli dobrze nie przygotują swoich rolników do wypełniania wniosków, to rolnicy na tym stracą.

Jest niezwykle istotne, aby rolnicy bardzo dokładnie wypełnili wniosek, ponieważ osoba, która go przyjmie nie będzie mogła nanosić tam żadnych poprawek – instruuje Jan Kowalczyk, kierownik biura powiatowego ARiMR w Chełmie. – Byłoby więc dobrze, gdyby wniosek wypełnić wcześniej, zostawiając sobie czas na poprawienie ewentualnych błędów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę