aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Stanowisko zostało zmodyfikowane

4 marca 2002

Zgodnie z zapowiedzią premiera Leszka Millera, w piątek, 1 marca br., rząd zmodyfikował stanowisko negocjacyjne w obszarze Swobodny przepływ kapitału.

Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła moment, od którego unijni rolnicy będą mogli kupować ziemię po jej dzierżawieniu.

Jak czytamy w informacji zamieszczonej przez Centrum Informacyjne Rządu, Polska podtrzymuje wniosek o 12-letni okres przejściowy (liczony od dnia akcesji) na nabywanie nieruchomości rolnych i leśnych przez cudzoziemców. Jest to okres dłuższy od tego, jaki dotychczas uzyskały inne kraje kandydujące.

Strona polska przewiduje możliwość zakupu ziemi przez rolników-obywateli UE po 7-letnim okresie dzierżawy gruntów w ośmiu województwach północnych i zachodnich oraz 3-letnim w ośmiu pozostałych. Warunkiem zakupu jest legalne zamieszkanie w Polsce i samodzielne uprawianie dzierżawionej ziemi. Okres dzierżawy będzie liczony od daty zawarcia umowy.

Do zakupu ziemi będą uprawniały wyłącznie umowy zawarte przez osoby fizyczne. Dlatego rolnicy dzierżawiący obecnie ziemię w Polsce za pośrednictwem spółek prawa handlowego i zamierzający ją wykupić, będą musieli przekształcić dotychczasową umowę dzierżawy w umowę z osobą fizyczną.

Polska wyraża przekonanie, że taki system nie będzie dyskryminował obywateli Unii, a jednocześnie umożliwi władzom polskim kontrolę przestrzegania prawa w zakresie nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.

Polska deklaruje, że do dnia akcesji wprowadzi ustawowe kryteria wydawania zezwoleń na nabywanie nieruchomości przez obywateli Unii Europejskiej i że będą one obowiązywać przez cały okres przejściowy.

W odniesieniu do nabywców nieruchomości rolnych, zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców, stosować się będzie wymogi zawarte w projektowanej ustawie o obrocie nieruchomościami rolnymi, m.in. minimalne i maksymalne normy powierzchni gospodarstw.

Polska zadeklarowała także, że ustawa ta będzie zgodna z prawem Unii Europejskiej.

Polska podtrzymuje wniosek o 5-letni okres przejściowy na nabywanie tzw. drugich domów. W odniesieniu do prawa ich nabywania przez obywateli państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego, legalnie przebywających w naszym kraju, strona polska zobowiązała się, że do dnia akcesji wprowadzi w życie przepisy umożliwiające im nabywanie tych domów, jeśli mieszkali w Polsce co najmniej 4 lata.

W sobotę, 2 marca br., jak powiedział dyrektor departamentu UE w MSZ Paweł Świeboda, zmodyfikowane przez rząd stanowisko w obszarze Swobodny przepływ kapitału trafiło do państw członkowskich UE, przewodniczącej w tym roku krajom Wspólnoty Hiszpanii i do Komisji Europejskiej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę