Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie

13 stycznia 2003

Dzisiaj (13.01.03 r.), z inicjatywy przewodniczącej węgierskiego parlamentu Katalin Szili, w Budapeszcie spotkają się szefowie parlamentów czterech państw. Polskę będą reprezentować marszałkowie Sejmu i Senatu. 

Parlamentarzyści mają rozmawiać o możliwościach i kierunkach współpracy w ramach Grupy, po wejściu tworzących ją państw do Unii Europejskiej.

Jak powiedział PAP marszałek Sejmu Marek Borowski, inicjatorka spotkania Katalin Szili była zainteresowana tym, żeby wznowić kontakty w ramach Grupy Wyszehradzkiej, tym razem na poziomie parlamentarnym. Borowski zapowiedział, że spotkanie będzie poświęcone wymianie opinii na temat przyszłej współpracy Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Grupa Wyszehradzka stawiała sobie pewne cele związane z reprezentowaniem interesów Europy Centralnej w procesie dochodzenia do NATO i UE. Te cele zostały już praktycznie osiągnięte, w związku z tym jest pytanie co dalej, czy grupa ma jeszcze jakieś racje bytu – wyjaśnił Borowski. Według niego sens dalszej współpracy istnieje, ponieważ to właśnie Polska, Węgry, Czech i Słowacja mają największe znaczenie dla przyszłości i roli Europy Centralnej w rozszerzonej UE. Z 10 krajów kandydujących, które zostały zaproszone do UE, jeśli pominiemy Cypr i Maltę – to są bardzo specyficzne kraje, to wśród pozostałych ośmiu mamy cztery małe kraje: Litwa, Łotwa, Estonia i Słowenia i cztery większe: Polska, Węgry, Czechy i Słowacja – argumentował Borowski. Główne cele czwórki na poziomie działań parlamentarnych to skorygowanie działań i wspólne zabieganie o szybką ratyfikację traktatów akcesyjnych w krajach Unii – dodał.

Podobnego zdania jest marszałek Senatu Longin Pastusiak. Według niego, w ostatnim czasie Grupa Wyszehradzka spowolniła prace, do czego przyczyniły się rządy węgierski i czeski. Jednak po wyborach w obu tych krajach nastąpiło ożywienie współpracy. Nie spełniły się oczekiwania byłego premiera Czech Vaclava Klausa, że Czechy idąc oddzielnie, będą szybciej w NATO i UE – zauważył marszałek Senatu. Dodał, że zwyciężyła logiczna zasada, że lepiej bronić swoich interesów w grupie – a interesy mamy wspólne – niż w pojedynkę.

Podczas poniedziałkowej wizyty w stolicy Węgier marszałkowie Sejmu i Senatu odwiedzą też oddany niedawno do użytku Dom Polski w Budapeszcie i spotkają się z węgierską Polonią.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę