aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Słowacja już w Unii

19 maja 2003

Frekwencja w referendum akcesyjnym na Słowacji przekroczyła wymagane 50 procent. Jesteśmy w Unii Europejskiej – poinformował w sobotę premier tego kraju Mikulasz Dzurinda.    

Po raz pierwszy w historii Republiki Słowackiej referendum jest ważne. Ogromna większość opowiedziała się za przystąpieniem do Unii Europejskiej –  powiedział premier Dzurinda nieco później przez głośniki do tłumów zebranych na centralnym placu Bratysławy.

Ludzie zrozumieli, że w tym referendum chodziło nie o partie polityczne, lecz o przyszłość naszego kraju. Życzę nam wszystkim wiele szczęścia w Unii Europejskiej!

Wkraczamy w całkiem nową erę jako część zjednoczonej Europy – powiedział premier zebranym na placu. – Kończy się era, zapoczątkowana przecinaniem drutu kolczastego.

Prezydent Słowacji Rudolf Schuster podkreślił, że członkostwo w UE przyniesie Słowakom lepsze życie, choć – nadchodzące lata nie zawsze będą łatwe. Schuster zapewnił, że – większość trudności będzie mieć charakter przejściowy.

Kluczowe znaczenie dla wyników piątkowo-sobotniego  głosowania miała frekwencja. Zgodnie z sondażami zdecydowana większość Słowaków opowiadała się za wejściem do UE, zwolennikami Unii byli też wszyscy najważniejsi politycy słowaccy.

Niepokój budziła jedynie frekwencja, gdyż jednoznacznie deklarowało, że pójdzie głosować tylko 42 proc. uprawnionych. Pierwszego dnia poszło do urn tylko 25-27 proc. Słowaków.

Najważniejsi słowaccy politycy z prezydentem Schusterem i przewodniczącym parlamentu Pavolem Hruszovskim spotkali się w piątek po zamknięciu lokali wyborczych w parlamencie. Wszyscy podpisali się pod dramatycznym apelem, w którym kolejny raz wezwali obywateli Słowacji do udziału w referendum – bez względu na to, jak będą głosować.  

W sobotę Słowacy, którzy lubią spędzać weekendy poza domem, wrócili i poszli do punktów wyborczych. Jednak praktycznie przez cały dzień nie było jasne, czy frekwencja przekroczy 50 proc.

Uprawnionych do głosowania było cztery miliony Słowaków. Odpowiadali na pytanie: "Czy zgadza się Pan/Pani, aby Republika Słowacka została krajem członkowskim Unii Europejskiej?".

Ponad pięć tysięcy lokali wyborczych było otwartych przez 15 godzin; referendum zaczęło się w piątek o godzinie 14.00, a zakończyło 24 godziny później. W nocy z piątku na sobotę, od godziny 22.00 do 7.00 rano, lokale były zamknięte i pilnowane przez umundurowanych policjantów.     

Oficjalne wyniki referendum ogłoszono w niedzielę rano.

Słowacja jest piątym krajem, po Malcie, Słowenii, Węgrzech i Litwie, który opowiedział się w referendum za przystąpieniem do UE. Poszerzenie Unii ma nastąpić 1 maja 2004 roku. 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę