ISPA to unijny program pomocy dla transportu i ochrony środowiska. Jego podstawowym celem jest współfinansowanie przede wszystkim dużych projektów inwestycyjnych i transportowych, tak aby państwa kandydujące osiągnęły standardy i normy Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska i transportu.
Polska począwszy od 2000 roku otrzymuje w ramach tego programu w sumie 312 – 395 mln euro rocznie.
Realizacja programu ISPA wspiera inwestycje w dwóch sektorach:
Skala projektów realizowanych w ramach Funduszu ISPA jest bardzo duża; koszt przedsięwzięcia nie może być niższy niż 5 mln euro. Jednostką wdrażającą program ISPA w części, która dotyczy ochrony środowiska, jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, a końcowym beneficjentem – jednostki samorządu terytorialnego, związki gmin lub inne instytucje publiczne.
Program ISPA nie oferuje bezpośredniego wsparcia dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Jednakże beneficjenci dotacji będą szukać wykonawców robót i dostawców usług w ramach realizowanych projektów. Wykonawcami lub dostawcami mogą być przedsiębiorstwa z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz z krajów kandydujących. Wybór dostawcy lub podwykonawcy odbywa się w drodze przetargu.
Ocena poszczególnych projektów co do możliwości objęcia ich funduszem ISPA należy do zadań Komisji Europejskiej i uzależniona jest od stanu przygotowania projektu. W formularzu aplikacyjnym powinny się znaleźć następujące dane:
Ponadto, aplikacja zawierać musi uzasadnienie, że przedsięwzięcie spełnia wymogi określone regulacją dotyczącą Funduszu ISPA oraz w szczególności, że rezultatem realizacji projektu będą średnioterminowe, ekonomiczne i społeczne korzyści osiągnięte proporcjonalnie do angażowanych środków.
Więcej informacji: