Już za tydzień przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o unijne dotacje na inwestycje związane z ochroną środowiska. Do podziału jest ponad 709 mln zł.
Pieniądze na ten cel pochodzą z puli Sektorowego Programu Operacyjnego "Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw" tzw. działanie 2.4. Pozyskane dotacje można będzie przeznaczyć m.in. na przedsięwzięcia konieczne do uzyskania pozwoleń zintegrowanych, budowę lub modernizację oczyszczalni ścieków, zagospodarowanie odpadów przemysłowych, unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych oraz budowę instalacji ograniczających emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
O wsparcie mogą ubiegać się wszystkie przedsiębiorstwa, bez względu na wielkość i formę własności, jednak preferowane będą małe i średnie firmy. W przypadku tych ostatnich dotacja może wynieść nawet 65 proc. wydatków oraz 50 proc. dla dużych przedsiębiorstw, jednak nie więcej niż 5 mln euro.
Wnioski o dotacje przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Potrzebne dokumenty oraz wzór wniosku znajdują się na stronie www.nfosigw.gov.pl
To już drugi termin składania wniosków o dotacje. Potrwa on od 16 sierpnia do 23 września. Jak dowiedzieliśmy się w NFOŚiGW w pierwszej rundzie aplikacyjnej wpłynęło 85 wniosków, z tego do wsparcia zakwalifikowało się już tylko 28. - Łączna wartość dofinansowania zaakceptowanych projektów opiewa na 133,5 mln euro - szacują w funduszu. - A to zaledwie 16 procent dostępnego budżetu.
W funduszu przewidują, że jeszcze w tym roku ogłoszą trzecią rundę przyjmowania wniosków, prawdopodobnie w listopadzie.
Aby zachęcić przedsiębiorców do pozyskiwania dotacji wprowadzono kilka zmian. Przede wszystkim o wsparcie będą mogli ubiegać się biznesmeni, którzy już wszczęli procedurę przetargową, ale nie podpisali jeszcze umów z wybranym wykonawcą. Otwiera to furtkę m.in. firmom, które ubiegały się o pieniądze w pierwszej turze.
Zmienia się również metoda liczenia punktów. Teraz przedsiębiorcy mogą łatwiej uzyskać niezbędne minimum.