Od początku grudnia br. dostępne są środki z programu Sapard, które służą finansowaniu przedsięwzięć turystycznych z zakresu różnicowania działalności na obszarach wiejskich.
Tak zwane Działanie 4.3. – Publiczna infrastruktura turystyczna na obszarach wiejskich – jest skierowane przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego. Środki, które muszą być wykorzystane na terenach wiejskich lub miastach nie większych niż 7 tysięcy mieszkańców, można wykorzystać na szeroką gamę przedsięwzięć turystycznych o charakterze publicznym. Poziom dofinansowania wynosi do 50 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 130 000 zł. W wypadku przedsięwzięć realizowanych przez związki międzygminne kwota maksymalna jest mnożona przez liczbę partycypujących gmin.
Dofinansowaniu podlegają budowa lub remont elementów publicznej infrastruktury turystycznej, w tym: koszty zakupu i montażu urządzeń rekreacyjno-sportowych, koszty budowy lub remontu obiektów kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku, pomostów, tarasów widokowych lub innych elementów małej infrastruktury turystycznej, remontu bądź konserwacji obiektów stanowiących dobra kultury w rozumieniu przepisów o ochronie dóbr kultury. Środki pomocowe przeznaczone są na tworzenie systemów informacji turystycznej w gminach lub związkach międzygminnych oraz promocji walorów gmin w celu zwiększenia ich atrakcyjności turystycznej.
Wsparcie uzyskać można także na wykonanie i instalację tablic związanych z oznakowaniem terenów atrakcyjnych turystycznie, szlaków, ścieżek dydaktycznych lub linii komunikacyjnych. Samorządy mogą starać się o pieniądze na organizację i tworzenie infrastruktury komunikacji lokalnej na potrzeby ruchu turystycznego (w tym: ścieżki rowerowe, szlaki piesze, parkingi, urządzenia sanitarne czy też służące bezpieczeństwu ruchu turystycznego). Kompleksową pomocą zarówno przy wypełnianiu wniosków, jak i dostarczaniu pomysłów na przedsięwzięcia, które mogą uzyskać dofinansowanie, służy Polska Agencja Rozwoju Turystyki S.A.
Czas składania wniosków jest dość krótki – obecnie dostępne są dwa terminy: do 22 grudnia 2003 r. i od 23 grudnia 2003 r. do 12 stycznia 2004 r. Wnioski należy składać do regionalnych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szczegółowe informacje o warunkach ubiegania się o pomoc finansową można uzyskać w oddziałach regionalnych Agencji, a także na jej stronie internetowej: www.arimr.gov.pl, gdzie dostępne są formularze wniosków.