Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rząd przyjął program przygotowań Polski do akcesji z UE

30 lipca 2003

Rząd przyjął we wtorek "Program przygotowań Polski do członkostwa w UE", który ma na celu przygotowanie społeczeństwa i administracji publicznej do funkcjonowania w strukturach unijnych. Ministrowie przyjęli też założenia działań informacyjnych i edukacyjnych na miesiące poprzedzające wejście naszego kraju do Unii 1 maja 2004 roku.

Program przygotowań obejmuje m.in. system funkcjonowania polskiej administracji rządowej w ramach statusu aktywnego obserwatora w unijnych instytucjach. Status ten 10 krajów przystępujących do Unii uzyskało formalnie po podpisaniu Traktatu Akcesyjnego 16 kwietnia w Atenach.

Pozwala on przedstawicielom tych krajów na udział w unijnym procesie legislacyjnym bez prawa podejmowania decyzji. Wymaga to koordynacji obiegu dokumentów między poszczególnymi instytucjami oraz wypracowywania polskich stanowisk.

Według komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu, przyjęty przez rząd program dotyczy też szkoleń pracowników administracji centralnej w zakresie wiedzy o UE. Na rok 2003 przewidziano przeszkolenie ok. 25 900 osób, reprezentujących administracje centralną i rządową.

Założono również, że do końca bieżącego roku do unijnych instytucji przekazane zostaną tłumaczenia aktów prawnych ze wstępnego wykazu dokumentów wydanych do końca 2002 roku i podlegających publikacji. (Wykaz ten obejmuje ok. 76 tys. stron)

Program obejmuje także działania związane z przygotowaniem do wykorzystania unijnych funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności oraz z wykorzystaniem środków pomocowych (z funduszy Phare, SAPARD i ISPA).

Według komunikatu CIR, do końca roku przygotowany zostanie operacyjny system zarządzania unijną pomocą strukturalną, a pierwsze projekty, które uzyskają dofinansowanie z tych funduszy muszą być wyłonione do końca grudnia br.

Przygotowaniu do członkostwa w UE oraz upowszechnianiu wiedzy o funkcjonowaniu Unii i jej reformach służyć ma opracowany przez UKIE plan działań informacyjnych i edukacyjnym na okres od lipca 2003 do 30 kwietnia 2004.

Przewidziano w nim m.in. szkolenia oraz wydanie materiałów informacyjnych dla pracowników samorządów (przede wszystkim na temat unijnych funduszy strukturalnych) jak i dla przedsiębiorców (m.in. z zakresu koniecznych dostosowań do wymogów wspólnego rynku).

Zaplanowano też działania informacyjne i edukacyjne skierowane do rolników oraz takich grup jak emeryci i renciści, bezrobotni czy niepełnosprawni.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę