Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rząd o wyłanianiu polskich przedstawicieli do instytucji UE

5 listopada 2003

Rząd przyjął we wtorek harmonogram zadań związanych z opracowaniem zasad wyłaniania przedstawicieli Polski do instytucji Unii Europejskiej - poinformowała na konferencji po posiedzeniu rządu minister ds. europejskich Danuta Hübner.

Jak dodała, ministerstwa, odpowiedzialne za określone obszary negocjacyjne, zostały zobowiązane do zakończenia prac nad zasadami i trybem wyboru kandydatów na przedstawicieli do różnych unijnych instytucji, które zostaną przyporządkowane poszczególnym resortom.

Premier prosił o pilne przygotowanie propozycji - powiedziała minister.

Prawo wspólnotowe ściśle określa wymogi, jakie muszą spełniać kandydaci, tryb powoływania na poszczególne stanowiska oraz okres sprawowania funkcji. O sposobie wyłaniania kandydatów na szczeblu krajowym decydują zaś same państwa członkowskie. Oprócz przedstawicieli w kilkunastu głównych instytucjach unijnych, setki polskich ekspertów zasiądzie w około 400 różnego typu komitetach i grupach roboczych. O zasadach i trybie wyłaniania kandydatów na wyższe stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej zdecyduje Rada Ministrów. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli rządu, kandydatura na polskiego komisarza omówiona zostanie zarówno z prezydentem, jak i ugrupowaniami politycznymi.

Jak poinformowała Hübner, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje ustawę o wyłanianiu przedstawicieli w Komitecie Regionów, gdzie Polska obsadzi 21 miejsc.

Również w Komitecie Ekonomiczno-Społecznym będzie miejsce dla 21 przedstawicieli polskich środowisk gospodarczych i grup społecznych. Propozycję trybu wyłaniania polskich przedstawicieli przygotować ma Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Pierwsze propozycje wyłaniania przedstawicieli do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Pierwszej Instancji, gdzie zasiądzie po jednym sędzi z Polski, przygotowały Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości.

O zasadach wyboru polskiego audytora do Trybunału Obrachunkowego zdecyduje rząd na podstawie propozycji zespołu przygotowawczego Komitetu Integracji Europejskiej. Podobnie będzie w przypadku rad zarządzających oraz komitetów naukowo-technicznych agencji UE.

Do Rady Ogólnej Europejskiego Banku Centralnego "z urzędu" wejdzie prezes Narodowego Banku Polskiego. Za tryb pozostałych nominacji do EBC odpowiadać będzie Ministerstwo Finansów i NBP. Resort finansów przygotuje też propozycje wyłaniania kandydatów do organów Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W Radzie Gubernatorów EBI zasiadają ministrowie finansów, gospodarki bądź skarbu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę