Rząd przyjął we wtorek harmonogram zadań związanych z opracowaniem zasad wyłaniania przedstawicieli Polski do instytucji Unii Europejskiej - poinformowała na konferencji po posiedzeniu rządu minister ds. europejskich Danuta Hübner.
Jak dodała, ministerstwa, odpowiedzialne za określone obszary negocjacyjne, zostały zobowiązane do zakończenia prac nad zasadami i trybem wyboru kandydatów na przedstawicieli do różnych unijnych instytucji, które zostaną przyporządkowane poszczególnym resortom.
Premier prosił o pilne przygotowanie propozycji - powiedziała minister.
Prawo wspólnotowe ściśle określa wymogi, jakie muszą spełniać kandydaci, tryb powoływania na poszczególne stanowiska oraz okres sprawowania funkcji. O sposobie wyłaniania kandydatów na szczeblu krajowym decydują zaś same państwa członkowskie. Oprócz przedstawicieli w kilkunastu głównych instytucjach unijnych, setki polskich ekspertów zasiądzie w około 400 różnego typu komitetach i grupach roboczych. O zasadach i trybie wyłaniania kandydatów na wyższe stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej zdecyduje Rada Ministrów. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli rządu, kandydatura na polskiego komisarza omówiona zostanie zarówno z prezydentem, jak i ugrupowaniami politycznymi.
Jak poinformowała Hübner, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje ustawę o wyłanianiu przedstawicieli w Komitecie Regionów, gdzie Polska obsadzi 21 miejsc.
Również w Komitecie Ekonomiczno-Społecznym będzie miejsce dla 21 przedstawicieli polskich środowisk gospodarczych i grup społecznych. Propozycję trybu wyłaniania polskich przedstawicieli przygotować ma Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
Pierwsze propozycje wyłaniania przedstawicieli do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Pierwszej Instancji, gdzie zasiądzie po jednym sędzi z Polski, przygotowały Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości.
O zasadach wyboru polskiego audytora do Trybunału Obrachunkowego zdecyduje rząd na podstawie propozycji zespołu przygotowawczego Komitetu Integracji Europejskiej. Podobnie będzie w przypadku rad zarządzających oraz komitetów naukowo-technicznych agencji UE.
Do Rady Ogólnej Europejskiego Banku Centralnego "z urzędu" wejdzie prezes Narodowego Banku Polskiego. Za tryb pozostałych nominacji do EBC odpowiadać będzie Ministerstwo Finansów i NBP. Resort finansów przygotuje też propozycje wyłaniania kandydatów do organów Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W Radzie Gubernatorów EBI zasiadają ministrowie finansów, gospodarki bądź skarbu.