aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rynek przetworów owocowo-warzywnych w projekcie ustawy

19 czerwca 2002

Rząd zaaprobował projekt ustawy regulującej rynek przetworów owocowych i warzywnych, czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.  

Projekt tej ustawy dostosowuje polskie prawo do ustawodawstwa Unii Europejskiej. Zostały w nim bowiem zawarte rozwiązania, które korespondują zarówno z aktami prawnymi EU, jak i polskim stanowiskiem negocjacyjnym dotyczącym produktów o istotnym znaczeniu dla Polski. Chodzi tu m.in. o truskawki, maliny, czarne i czerwone porzeczki, wiśnie oraz sok jabłkowy.

Projekt ustawy reguluje zagadnienia związane z określeniem uczestników systemu organizacyjnego tej branży i beneficjantów pomocy finansowej, sposobem przyznawania i obliczania pomocy finansowej, zawieraniem umów o dostarczanie surowców. 

W ustawie znajdą się także zapisy związane ze schematem przekazywania informacji przez grupy producentów i przetwórców do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego, płatnościami za surowce, dokonywaniem wpisu do rejestru i skreślaniem z rejestru przetwórców uczestniczących w systemie.

W projektowanym dokumencie znalazły się także zapisy dotyczące ustalania krajowego limitu poszczególnych gatunków owoców i warzyw i jego podziałem pomiędzy przetwórców uczestniczących w systemie oraz
wymagania w stosunku do beneficjantów pomocy w zakresie prowadzenia ewidencji i sankcjami grożącymi uczestnikom systemu, którzy popełnili nieprawidłowości.

Szacuje się, ze skutki finansowe dla budżetu państwa związane z wejściem ustawy w życie wyniosą w 2002 r. ok. 300 tys. zł., a w 2003 r. ok. 604 tys. zł.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę