Rozpoczyna się proces wdrażania unijnych funduszy strukturalnych w Polsce - poinformowała wiceminister gospodarki Krystyna Gurbiel. W przyszłym tygodniu zostaną zatwierdzone pierwsze projekty w ramach programu społecznego, który ma na celu aktywizację młodzieży i zmniejszenie bezrobocia.
"Jest to początek wdrażania całości funduszy strukturalnych w Polsce" - powiedziała Gurbiel na poniedziałkowej konferencji.
Wiceminister poinformowała, że program społeczny (Rozwój Zasobów Ludzkich) jest pierwszym z siedmiu programów operacyjnych uruchamianych przez ministerstwo. W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie komitetu monitorującego ten program.
W marcu odbędą się posiedzenia komitetów dotyczących pozostałych programów operacyjnych, z wyjątkiem programu rolniczego, który rusza później z założenia, ponieważ najpierw konieczne jest zakontraktowanie środków z SAPARD-u.
"W przyszłym tygodniu będą zatwierdzone pierwsze projekty współfinansowane z europejskiego funduszu społecznego, w ramach sektorowego programu operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich" - poinformował na konferencji wiceminister gospodarki Marek Szczepański.
Według niego, będzie to 11 projektów na łączną kwotę 170 mln zł. Podkreślił, że oznacza to faktyczne rozpoczęcie wydatkowania środków z europejskiego funduszu społecznego. W latach 2004-2006 Polska otrzyma prawie 2 mld euro z tego funduszu.
Celem programu społecznego jest aktywizacja młodzieży, zmniejszenie bezrobocia wśród osób trwale bezrobotnych oraz aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym trudnej młodzieży i np. alkoholików. Z programu skorzystają też osoby niepełnosprawne, nauczyciele, przedsiębiorcy i szkoły, które otrzymają sprzęt komputerowy.
Ministerstwo wraz z urzędami pracy planuje m.in: staże dla absolwentów, programy specjalne, skierowane np. do trudnej młodzieży oraz subsydiowanie zatrudnienia dla osób pozostających długo bez pracy.
"Fundusz społeczny to szansa, ponieważ wiele różnych grup będzie mogło korzystać z tego wsparcia" - powiedział Szczepański.
Jego zdaniem, Polska ma szansę wykorzystać te środki w prawie stu procentach. Wiceminister podkreślił przy tym, że większość urzędów pracy jest doskonale przygotowana do wdrażania tego programu.
W latach 2004-2006 Polska otrzyma prawie 13 mld euro z unijnych funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności.
Wszystkich programów operacyjnych jest siedem, w tym pięć sektorowych: Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, Rozwój Zasobów Ludzkich, Transport, Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich i Rybołówstwo. Pozostałe dwa programy to: Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego oraz Program Operacyjny Pomoc Techniczna.