Ptak_Waw_CTR_2024

Relacja z posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego W dn. 16-17 czerwca 2015 r. (część I)

22 czerwca 2015
Po intensywnych negocjacjach udało się osiągnąć porozumienie z Radą w sprawie prawa dotyczącego zdrowia zwierząt. Stanowi ono rezultat czterech rozmów trójstronnych. Sprawozdawczynią dla tego dossier jest Posłanka Marit Paulsen ze Szwecji, posiadająca bogate wieloletnie doświadczenie w omawianych kwestiach.
    Podczas posiedzenia Komisji AGRI 16 czerwca 2015 odbyła się prezentacja sprawozdania dotyczącego wyniku negocjacji międzyinstytucjonalnych, a głosowanie nad sprawozdaniem końcowym w ramach posiedzenia 17 czerwca. Posłowie zagłosowali za sprawozdaniem. Kolejnym krokiem procedury jest teraz przesłanie pisma do Prezydencji łotewskiej przez Przewodniczącego AGRI, z załączonym skonsolidowanym tekstem oraz standardową formułą "Zwrócę się do plenum, aby stanowisko Rady zostało przyjęte bez poprawek".


W jesieni dostępny powinien być tekst po weryfikacji prawnej, w formacie drugiego czytania w Radzie. Celem respektowania procedury, zostanie wtedy wyznaczony termin składania poprawek. Przed przekazaniem go na sesję plenarną celem uzyskania ostatecznego zatwierdzenia, wcześniej będzie musiało odbyć się głosowanie w komisji AGRI.

Wytwarzanie, wprowadzanie na rynek i stosowanie paszy leczniczej oraz uchylenie dyrektywy Rady 90/167/EWG
    Na posiedzeniu Komisji AGRI 16 czerwca posłowie dyskutowali nad projektem sprawozdania w sprawie Wytwarzania, wprowadzanie na rynek i stosowanie paszy leczniczej oraz uchylenie dyrektywy Rady 90/167/EWG. Kwestia paszy leczniczej pozostaje w związku z wnioskiem w sprawie weterynaryjnych produktów medycznych, gdyż pasza weterynaryjna jest jedną z metod dostarczania leków grupom chorych zwierząt.
    Sprawozdawczyni, Pani Clara Eugenia Aguilera García (S&D), po odbyciu konsultacji ze sprawozdawcami cieniami, podjęła decyzję o przełożeniu głosowania w sprawie tego dossier w komisji do jesieni, celem uzgodnienia harmonogramu AGRI (Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi) i ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności).

Weterynaryjny produkt leczniczy
    Na forum Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego odbyła się 16 czerwca 2015 dyskusja w sprawie poprawek złożonych przez członków AGRI w sprawie projektu opinii Posłanki Marit Paulsen, dotyczącej Rozporządzenia nt. weterynaryjnych produktów leczniczych. Parlamentarna Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) jest tutaj komisją  wiodącą.
W komisji AGRI złożono łącznie 460 poprawek, co jest jasnym dowodem na to, że problem ten jest bardzo wrażliwy dla rolnictwa.

Złożone poprawki obrazują obawy członków dotyczące koniecznego uproszczenia ustawodawstwa weterynaryjnego, jednakże bez redukcji w zakresie kontroli nowych produktów oraz monitorowania ich efektów ubocznych. Wśród innych ważnych kwestii jest również potrzeba stymulowania innowacji, potrzeba dokładnej definicji niektórych kluczowych terminów oraz naglący problem ciągle wzrastającej oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe.
Nie jest jeszcze znana data glosowania na sesji plenarnej, opinia powinna jednak zostać przyjęta n posiedzeniu Komisji AGRI podczas posiedzenia w lipcu, a głosowanie w sprawie tego dossier w komisji wiodącej (ENVI) 22 września 2015.

Zmiana rozporządzenia (WE) nr 726/2004 ustanawiającego wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych i nadzoru nad nimi oraz ustanawiające Europejską Agencję Leków
Na forum Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego odbyła się 16 czerwca 2015 dyskusja w sprawie poprawek złożonych przez członków AGRI w sprawie projektu opinii Posła Stanislava Polčáka (EPL), dotyczącej zmiany rozporządzenia (WE) nr 726/2004 ustanawiającego wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych i nadzoru nad nimi oraz ustanawiające Europejską Agencję Leków. Parlamentarna Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) jest tutaj komisją  wiodącą.

Proponowana zmiana istniejącego Rozporządzenia stanowi konieczną konsekwencję równoległego wniosku ze strony Komisji (Rozporządzenia nt. weterynaryjnych produktów leczniczych) w sprawie zastąpienia istniejącej Dyrektywy w sprawie leków weterynaryjnych. W komisji AGRI złożono łącznie 39 poprawek. Złożone poprawki oraz propozycja nowego rozporządzenia dotyczą autoryzacji i nadzoru nad produktami medycznymi przeznaczonymi dla ludzi i dla zastosowania weterynaryjnego, oraz ustanowienia Europejskiej Agencji Leków.
Nie jest jeszcze znana data glosowania na sesji plenarnej, opinia powinna jednak zostać przyjęta n posiedzeniu Komisji AGRI podczas posiedzenia w lipcu, a głosowanie w sprawie tego dossier w komisji wiodącej (ENVI) 22 września 2015.

Umożliwienie państwom członkowskim ograniczenia lub zakazu stosowania genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy na swoim terytorium
    Na forum Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego podczas posiedzenia 16 czerwca 2015 odbyła się również prezentacja ze strony Komisji Europejskiej na temat przygotowywane w komisji opinii do sprawozdania powstającego w Komisji ENVI dotyczącego umożliwienia państwom członkowskim ograniczenia lub zakazu stosowania genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy na swoim terytorium.
    Od momentu wejścia w życie Rozporządzenia (WE) Nr 1829/2003, nigdy wcześniej nie było kwalifikowanej większości pośród Państw Członkowskich ani "za" ani "przeciw" projektowi Decyzji Komisji autoryzującej organizmy modyfikowane genetycznie i genetycznie modyfikowaną żywność i paszę. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że Komisja przyjęła decyzje z zakresu autoryzacji, zgodnie z mającym zastosowanie ustawodawstwem, bez poparcia ze strony komitetu opiniującego Państw Członkowskich. Powrót dossier do Komisji dla ostatecznej decyzji stał się normą w zakresie autoryzacji genetycznie modyfikowanej żywności oraz paszy.

Do tej pory, Rozporządzenie (WE) Nr 1829/2003 pozwalało Państwom Członkowskim na stosowanie ograniczeń lub zakazów wykorzystania autoryzowanych organizmów modyfikowanych genetycznie oraz modyfikowanej genetycznie żywności i paszy jedynie, kiedy są one w stanie wykazać, że dany produkt może stanowić zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Powody, dla których Państwa Członkowskie głosują 'przeciw' są różnorodne i stanowią często wyraz krajowych zastrzeżeń, które nie mają związku z kwestiami z zakresu bezpieczeństwa dla zdrowia i środowiska w przypadku organizmów modyfikowanych genetycznie.
  
 Kwestia, której dotyczą sprawozdanie ENVI oraz opinia AGRI dotyczy rewizji procesu podejmowania decyzji w sprawie organizmów modyfikowanych genetycznie oraz przyjęcia ram prawnych, celem umożliwienia Państwom Członkowskim podjęcia na swoim terytorium działań mających na celu ograniczenie lub zakaz stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie oraz modyfikowanej genetycznie żywności i paszy, w oparciu o uzasadnione obawy, inne niż te związane z bezpieczeństwem produktów, jeśli działania te są zgodne z prawem UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę