Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Raport UKIE: 5 lat udowodniło korzyści płynące z członkostwa w UE

4 maja 2009
Polska gospodarka zyskała najwięcej na uczestnictwie w jednolitym rynku UE i we Wspólnej Polityce Rolnej - wynika z raportu UKIE przygotowanego w związku z 5-leciem członkostwa Polski w UE.

Z badań opinii publicznej wynika, że w minionych 5 latach wzrastała akceptacja społeczna dla obecności naszego kraju we Wspólnocie. Najważniejsze dla Polaków okazały się: swoboda podróżowania i podejmowania pracy oraz nauki w innych krajach członkowskich; poprawa sytuacji w rolnictwie; korzyści dla polskiej gospodarki; lepsza sytuacja na krajowym rynku pracy, ale także większa rola Polski na arenie międzynarodowej.

Najwięcej efektów rozszerzenia - podkreślają autorzy raportu - widać w sferze współpracy gospodarczej z państwami UE, co wynika z uczestnictwa Polski w jednolitym rynku wewnętrznym Unii. Równie wyraźnie zmiany są widoczne w rolnictwie. Te z kolei są skutkiem zastosowania w naszym kraju reguł Wspólnej Polityki Rolnej.

W takich dziedzinach, jak służba zdrowia, kultura czy edukacja, zmiany minionego pięciolecia są jedynie pośrednim efektem wejścia Polski do UE i wynikają przede wszystkim z możliwości korzystania z unijnych funduszy.

Raport zwraca uwagę, że Polska jest wymieniana wśród państw, które w 2009 r. mają szanse na uniknięcie recesji i uznawane są za najbardziej konkurencyjne gospodarki UE. W dużej mierze zawdzięczamy to właśnie unijnemu członkostwu, które "okazało się amortyzatorem zabezpieczającym przed wstrząsami w światowej gospodarce".

Członkostwo w UE wyraźnie przyspieszyło wzrost gospodarczy, a jego motorem okazały się być popyt konsumpcyjny i inwestycyjny (najwyższy wzrost PKB - 6,6 proc. - odnotowano w 2007 r). Ponadto PKB na głowę mieszkańca wzrósł z 43 proc. średniej w unijnej "15" w 2003 r. do niemal 51 proc. w 2008 r. Natomiast wskaźnik produkcyjności pracy wzrósł w Polsce w tym okresie z poziomu 31,21 złotych do 41,57 złotych na przepracowaną godzinę.

Duży wpływ na rozwój gospodarczy miały unijne fundusze: od wejścia Polski do UE 1 maja 2004 r. do końca zeszłego roku otrzymaliśmy 26,5 mld euro, natomiast do budżetu UE wpłaciliśmy 12,5 mld euro. Tak więc po pięciu latach członkostwa do Polski napłynęło o 14 mld euro więcej niż wyniosły składki naszego kraju wnoszone do wspólnego budżetu.

Ożywienie gospodarcze wiązało się ze wzrostem zatrudnienia i spadkiem bezrobocia: w pierwszej połowie 2007 r. pracowało przeciętnie 15 mln osób, o 9 proc. więcej niż w 2002 r. Autorzy raportu przyznają jednak, że w wyniku światowego kryzysu gospodarczego, od 2009 r. liczba zatrudnionych przestała rosnąć. Podkreślają przy tym, że wpływ migracji na rynek pracy ? wbrew powszechnie przyjętym przekonaniom ? był umiarkowany.

Autorzy raportu przyznają, że nie udaje się wykorzystać wszystkich dostępnych pieniędzy. Problemy ze środkami z Funduszu Spójności 2004?2006 wiążą z trudnościami w realizacji inwestycji infrastrukturalnych, wynikającymi z unijnego obowiązku ochrony środowiska i przestrzegania procedury przetargów publicznych.

Opóźnienia w wydawaniu środków na lata 2007-2013 tłumaczą przedłużeniem negocjacji w sprawie wielkości i podziału unijnego budżetu na ten okres.

Wejście Polski do UE wyraźnie zwiększyło dochodowość produkcji rolnej i poprawiło sytuację finansową rolników - w 2008 r. przeciętny dochód zatrudnionego w rolnictwie był wyższy o 90 proc. od poziomu z 2000 r.

W raporcie zastrzega się jednak, że mimo najwyższego wzrostu dochodów odnotowanego w małych gospodarstwach (dopłaty bezpośrednie do obszaru), ich poziom wciąż pozostaje zdecydowanie niższy od przeciętnego dochodu mieszkańców miast i nie wystarcza na inwestycje w rozwój gospodarstwa.

Poprawa warunków działalności rolniczej i system dopłat bezpośrednich do hektara gruntów pociągnęły za sobą wzrost cen ziemi rolnej. W 2008 r. cena hektara gruntów ornych w obrocie między rolnikami była wyższa o 140 proc. od tej z 2003 r., a cena hektara w Agencji Nieruchomości Rolnych wzrosła w tym samym czasie o 230 proc.

Raport podkreśla, że nie spełniły się powszechne obawy o wykup ziemi przez cudzoziemców.

Podkreśla się w raporcie rolę unijnej pomocy finansowej w rozwoju polskiego transportu. "Zrealizowano wiele inwestycji autostradowych", zbudowano i zmodernizowano także wiele dróg ekspresowych oraz regionalnych i lokalnych. Zmodernizowanych zostało ponadto kilka fragmentów linii kolejowych i budowa ostatniego odcinka pierwszej linii warszawskiego metra.

"Mimo wzrostu nakładów na rozwój infrastruktury, pięć lat polskiego członkostwa w UE jest stanowczo zbyt krótkie, aby wyeliminować zapóźnienia wynikające z wcześniejszych wieloletnich zaniedbań w dziedzinie rozwijania i modernizacji infrastruktury transportowej" - podkreślają autorzy raportu.

W ciągu ostatnich pięciu lat wzrosło też bezpieczeństwo energetyczne Polski w sektorze paliwowym dzięki utworzeniu obowiązkowych zapasów paliw płynnych i uzyskaniu możliwości dostępu do unijnej pomocy pozwalającej zwalczać negatywne skutki przerw w dostawach ropy naftowej.

W związku z koniecznością dostosowania się do standardów UE poprawiła się ochrona środowiska: mamy czystsze powietrze, wodę i ziemię. Raport przypomina, że przed wejściem do Unii, Polska wynegocjowała w tej dziedzinie najwięcej, bo aż 20, okresów przejściowych umożliwiających rozłożenie w czasie najbardziej kosztowych dostosowań w tej dziedzinie. Wielkość koniecznych nakładów w ciągu 15?20 lat po akcesji szacuje się na 120-140 mld złotych.

Rozszerzenie Unii Europejskiej o 10 nowych państw członkowskich powiększyło strefę stabilności w Europie, umocniło potencjał transformacyjny i pozycję międzynarodową Wspólnoty na świecie.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że mimo bezsprzecznych korzyści ekonomicznych dla całej UE, w wielu "starych" państwach członkowskich wyraźnie spadło poparcie społeczne dla dalszego rozszerzenia. "Pojawiło się zjawisko +zmęczenia rozszerzeniem+ i tendencja do różnicowania tempa procesu integracji w UE-27" - czytamy w opracowaniu UKIE.

Z okazji 5-lecia wejścia Polski do UE, UKIE podsumowuje również realizacje priorytetów polityki Polski w UE podkreślając, że "jedną z istotniejszych korzyści płynących z naszej akcesji do Unii była możliwość wpływania na proces reformowania UE i dostosowywania jej do wyzwań, jakie Europie stawia rzeczywistość".

W ocenie autorów raportu, największym sukcesem Polski była inicjatywa Partnerstwa Wschodniego adresowana do sześciu państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego. Zwracają oni jednak uwagę na utrzymujące się dysproporcje w rozdziale pieniędzy w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa: 3 euro na południe, wobec 1 euro na wschód. Jak podkreślają, jest to realne odzwierciedlenie priorytetów UE w tej dziedzinie.

Raport sygnalizuje słabe tempo wdrażania przepisów prawa wspólnotowego do krajowego porządku prawnego. O ile w 2005 r. Polska zajmowała 14. miejsce pod tym względem, to w zeszłym roku było to 22. miejsce, a w lutym tego roku już przedostatnie miejsce w UE-27.

Wraz z członkostwem w UE Polska zdobyła możliwość udziału w postępowaniach przed unijnymi organami sprawiedliwości. Autorzy raportu przyznają, że po pięciu latach od akcesji Polska znajduje się w ?górnej strefie stanów średnich" pod względem liczby postępowań na tle wszystkich państw członkowskich. "Powstrzymanie tego procesu, czy wręcz odwrócenie jego kierunku, staje się coraz pilniejszym zadaniem" - konkludują


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę