Ptak_Waw_CTR_2024

"Quo vadis Europo?"

4 marca 2003

W dniach 15 i 16 marca 2003 w Gnieźnie duchowni, politycy i intelektualiści z kraju i zagranicy będą dyskutować na temat zjednoczonej Europy i wartości, na których powinna zostać zbudowana. 

Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest Ks. Kard. Józef Glemp – Prymas Polski. Wśród uczestników będą między innymi: Józef Oleksy, Danuta Hübner, Edmund Wittbrodt, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński oraz politycy i intelektualiści europejscy. Organizatorami spotkania są: Forum Świętego Wojciecha, Rada Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Abp Henryk Muszyński  nazwał  międzynarodowy kongres "Quo vadis Europo?" V Zjazdem Gnieźnieńskim.

Zjazd będzie mieć formę debaty o przyszłości zjednoczonej Europy.  Udział zapowiedziało ponad 500 uczestników: duchownych i świeckich, głównie przedstawicieli różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich, a także politycy, naukowcy i dziennikarze.

Zdaniem metropolity abp Muszyńskiego, tak jak nie ma demokracji bez wartości, tak jednocząca się Europa nie może ograniczyć procesów integracyjnych do płaszczyzny politycznej i gospodarczej, a istotnym tworzywem jedności kontynentu są głębsze wartości, wypływające z dziedzictwa judeochrześcijańskiego. To dlatego dyskusja nad wartościami ma podstawowe znaczenie dla określenia naszego miejsca w Europie – podkreśla arcybiskup.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego kongresu Michał Drozdek - podkreśla, że IV Zjazd Gnieźnieński nie będzie zgromadzeniem euroentuzjastów, lecz zaproszono nań wszystkich, którzy chcą podjąć rzetelną debatę o Europie: jej przyszłości i wartościach, na jakich winna się ona opierać. Debata, jaka odbędzie się w marcu u Grobu Św. Wojciecha, ma otworzyć oczy polskich katolików na zupełnie nowe zadanie misyjne, jakie dziś staje przed nimi, w postaci troski o duchowe oblicze jednoczącej się Europy.

PROGRAM

Piątek 14 marca: Przyjazd uczestników i zakwaterowanie.

Sobota 15 marca:

Część wstępna – przewodniczy Michał Drozdek

10.00 – Otwarcie i przywitanie gości: Ks. abp Henryk Muszyński Metropolita Gnieźnieński, Słowo wstępne: Ks. kard. Józef Glemp Prymas Polski.

Część I – przewodniczy Hening Tewes

l0.30 Spotkanie z polskimi członkami Konwentu Europejskiego: "Wkład Polski do prac nad Konstytucją Europejską" – moderator: Piotr Cywiński, pos. Józef Oleksy, prof. Danuta Hübner, prof. Edmund Wittbrodt

11.30 Prof. Rocco Buttiglione – minister d.s. europejskich Włoch: "Wizja Europy w ujęciu Jana Pawła II"

11.50 Ks. abp Józef Życiński: "Europejska Wspólnota Ducha"

12.50 Michael Weninger – doradca przewodniczącego Komisji Europejskiej: "Oczekiwania Europy wobec Polski"

12.30 Ks. Kard. Lubomyr Huzar: "Jak dziś budować jutrzejszą Europę Ducha"

13.00  Konferencja prasowa (prowadzenie Marcin Przeciszewski)

Część II –  przewodniczy Paweł Wosicki

14.45  Prof. Grzegorz Górski: "Chrześcijańska wspólnota europejska od X do XIII wieku"

15.05   Prof. Jerzy Kłoczowski: "Tożsamość europejska. Istotne wartości europejskie wczoraj, dziś i jutro"

15.25   Prof. Wojciech Łączkowski: "Prawa osoby ludzkiej i granice prawa stanowionego"

Część III

16.00  Spotkania w grupach problemowych

  1. Prawa człowieka i rodziny w Europie: moderator Jan Orgelbrand, Paweł Wosicki, ks. prof. Andrzej Szostek.

  2. Wkład kościołów polskich w budowanie przyszłej Europy: moderator Piotr Cywiński, ks. abp Józef Życiński, ks. bp Tadeusz Szurman (Kościół Ewangelicko-Augsburski), ks. Henryk Paprocki (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny)

  3. Moralność w polityce: moderator Adam Cichocki, sen. Andrzej Wielowieyski, pos. Bronisław Komorowski

  4. Wychowanie do wolności i odpowiedzialności za Europę: moderator ks. Krzysztof Prus, red. Maria Wilczek, prof. Maria Braun-Gałkowska, o. Maciej Zięba OP

  5. Tożsamość i suwerenność Polski w zjednoczonej Europie: moderator Róża Thun, prof. Antoni Kamiński, prof. Zdzisław Najder, pos. Maciej Płażyński.

20.00   Część artystyczna w katedrze.

21.00  Msza święta w katedrze: przewodniczy ks. abp Henryk Muszyński, homilia ks. abp Stanisław Gądecki.

Niedziela 16 marca:

Część IV – przewodniczy prof. Stanisław LORENC 

9.00 Ks. bp Josef Homayer – przewodniczący Rady Episkopatów Unii Europejskiej: "Wkład Kościoła w budowanie jedności europejskiej"

9.30 Prof. Hans-Gert Poettering – przewodn. frakcji Europejskiej Partii Obywatelskiej w PE,Elmar Brok – przewodniczący Komisji spraw zagranicznych i bezpieczeństwa w PE: "Polityk chrześcijański i chrześcijańska polityka w zjednoczonej Europie"

10.20 Dyskusja panelowa:

"Zjednoczona Europa – dechrystianizacja czy szansa na nową ewangelizację": moderatorzy: Marcin Przeciszewski i Michał Drozdek, prof. Jan Kułakowski, o. Wacław Oszajca SJ, prof. Mirosław Marynowicz (Lwów).

12.00   Podsumowanie, program na przyszłość, apel do władz zjednoczonej Europy – ks. abp Henryk Muszyński.

13.00   Msza święta końcowa wraz z rozesłaniem: przewodniczy ks. abp Henryk Muszyński.

W kuluarach: m.in. wystawy: Madonny Europy”, „Piastowska Droga Romańska",wystawa europejska OCIPE, oraz prezentacje stowarzyszeń i ruchów katolickich.

 Zjazd uwieńczy przesłanie, w którym jego uczestnicy przedstawią wizję zjednoczonej Europy, za jaką się opowiadają. Pierwszy Zjazd Gnieźnieński odbył się w 1000 roku, kiedy do Gniezna przybył cesarz Otton III, drugi – w czerwcu 1997 r., gdy z Janem Pawłem II spotkało się siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej, trzeci – w 1999 roku, kiedy to z okazji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa przybyli go grobu Św. Wojciecha najpierw liczni prezydenci, a następnie szefowie rządów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę