W dniach 15 i 16 marca 2003 w Gnieźnie duchowni, politycy i intelektualiści z kraju i zagranicy będą dyskutować na temat zjednoczonej Europy i wartości, na których powinna zostać zbudowana.
Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest Ks. Kard. Józef Glemp – Prymas Polski. Wśród uczestników będą między innymi: Józef Oleksy, Danuta Hübner, Edmund Wittbrodt, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński oraz politycy i intelektualiści europejscy. Organizatorami spotkania są: Forum Świętego Wojciecha, Rada Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Abp Henryk Muszyński nazwał międzynarodowy kongres "Quo vadis Europo?" V Zjazdem Gnieźnieńskim.
Zjazd będzie mieć formę debaty o przyszłości zjednoczonej Europy. Udział zapowiedziało ponad 500 uczestników: duchownych i świeckich, głównie przedstawicieli różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich, a także politycy, naukowcy i dziennikarze.
Zdaniem metropolity abp Muszyńskiego, tak jak nie ma demokracji bez wartości, tak jednocząca się Europa nie może ograniczyć procesów integracyjnych do płaszczyzny politycznej i gospodarczej, a istotnym tworzywem jedności kontynentu są głębsze wartości, wypływające z dziedzictwa judeochrześcijańskiego. To dlatego dyskusja nad wartościami ma podstawowe znaczenie dla określenia naszego miejsca w Europie – podkreśla arcybiskup.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego kongresu Michał Drozdek - podkreśla, że IV Zjazd Gnieźnieński nie będzie zgromadzeniem euroentuzjastów, lecz zaproszono nań wszystkich, którzy chcą podjąć rzetelną debatę o Europie: jej przyszłości i wartościach, na jakich winna się ona opierać. Debata, jaka odbędzie się w marcu u Grobu Św. Wojciecha, ma otworzyć oczy polskich katolików na zupełnie nowe zadanie misyjne, jakie dziś staje przed nimi, w postaci troski o duchowe oblicze jednoczącej się Europy.
PROGRAM
Piątek 14 marca: Przyjazd uczestników i zakwaterowanie.
Sobota 15 marca:
Część wstępna – przewodniczy Michał Drozdek
10.00 – Otwarcie i przywitanie gości: Ks. abp Henryk Muszyński Metropolita Gnieźnieński, Słowo wstępne: Ks. kard. Józef Glemp Prymas Polski.
Część I – przewodniczy Hening Tewes
l0.30 Spotkanie z polskimi członkami Konwentu Europejskiego: "Wkład Polski do prac nad Konstytucją Europejską" – moderator: Piotr Cywiński, pos. Józef Oleksy, prof. Danuta Hübner, prof. Edmund Wittbrodt
11.30 Prof. Rocco Buttiglione – minister d.s. europejskich Włoch: "Wizja Europy w ujęciu Jana Pawła II"
11.50 Ks. abp Józef Życiński: "Europejska Wspólnota Ducha"
12.50 Michael Weninger – doradca przewodniczącego Komisji Europejskiej: "Oczekiwania Europy wobec Polski"
12.30 Ks. Kard. Lubomyr Huzar: "Jak dziś budować jutrzejszą Europę Ducha"
13.00 Konferencja prasowa (prowadzenie Marcin Przeciszewski)
Część II – przewodniczy Paweł Wosicki
14.45 Prof. Grzegorz Górski: "Chrześcijańska wspólnota europejska od X do XIII wieku"
15.05 Prof. Jerzy Kłoczowski: "Tożsamość europejska. Istotne wartości europejskie wczoraj, dziś i jutro"
15.25 Prof. Wojciech Łączkowski: "Prawa osoby ludzkiej i granice prawa stanowionego"
Część III
16.00 Spotkania w grupach problemowych
Prawa człowieka i rodziny w Europie: moderator Jan Orgelbrand, Paweł Wosicki, ks. prof. Andrzej Szostek.
Wkład kościołów polskich w budowanie przyszłej Europy: moderator Piotr Cywiński, ks. abp Józef Życiński, ks. bp Tadeusz Szurman (Kościół Ewangelicko-Augsburski), ks. Henryk Paprocki (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny)
Moralność w polityce: moderator Adam Cichocki, sen. Andrzej Wielowieyski, pos. Bronisław Komorowski
Wychowanie do wolności i odpowiedzialności za Europę: moderator ks. Krzysztof Prus, red. Maria Wilczek, prof. Maria Braun-Gałkowska, o. Maciej Zięba OP
Tożsamość i suwerenność Polski w zjednoczonej Europie: moderator Róża Thun, prof. Antoni Kamiński, prof. Zdzisław Najder, pos. Maciej Płażyński.
20.00 Część artystyczna w katedrze.
21.00 Msza święta w katedrze: przewodniczy ks. abp Henryk Muszyński, homilia ks. abp Stanisław Gądecki.
Niedziela 16 marca:
Część IV – przewodniczy prof. Stanisław LORENC
9.00 Ks. bp Josef Homayer – przewodniczący Rady Episkopatów Unii Europejskiej: "Wkład Kościoła w budowanie jedności europejskiej"
9.30 Prof. Hans-Gert Poettering – przewodn. frakcji Europejskiej Partii Obywatelskiej w PE,Elmar Brok – przewodniczący Komisji spraw zagranicznych i bezpieczeństwa w PE: "Polityk chrześcijański i chrześcijańska polityka w zjednoczonej Europie"
10.20 Dyskusja panelowa:
"Zjednoczona Europa – dechrystianizacja czy szansa na nową ewangelizację": moderatorzy: Marcin Przeciszewski i Michał Drozdek, prof. Jan Kułakowski, o. Wacław Oszajca SJ, prof. Mirosław Marynowicz (Lwów).
12.00 Podsumowanie, program na przyszłość, apel do władz zjednoczonej Europy – ks. abp Henryk Muszyński.
13.00 Msza święta końcowa wraz z
rozesłaniem: przewodniczy ks. abp Henryk Muszyński.
W kuluarach: m.in. wystawy: Madonny Europy”, „Piastowska Droga Romańska",wystawa europejska OCIPE, oraz prezentacje stowarzyszeń i ruchów katolickich.
Zjazd uwieńczy przesłanie, w którym jego uczestnicy przedstawią wizję zjednoczonej Europy, za jaką się opowiadają. Pierwszy Zjazd Gnieźnieński odbył się w 1000 roku, kiedy do Gniezna przybył cesarz Otton III, drugi – w czerwcu 1997 r., gdy z Janem Pawłem II spotkało się siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej, trzeci – w 1999 roku, kiedy to z okazji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa przybyli go grobu Św. Wojciecha najpierw liczni prezydenci, a następnie szefowie rządów.