Ludowcy uważają, że stanowisko UE ws. warunków przystąpienia Polski do "Piętnastki" nie spełnia "minimalnych oczekiwań strony polskiej" i wcześniejszych zapowiedzi warunków przyjęcia nowych członków.
Wspólne stanowisko w tej sprawie przyjął wczoraj Naczelny Komitet Wykonawczy PSL oraz prezydia Rady Naczelnej Stronnictwa i klubu parlamentarnego PSL.
Ludowcy uważają, że do problemów wymagających "rozstrzygnięć wychodzących naprzeciw ich oczekiwaniom" należy m.in. sprawa zwiększenia dopłat bezpośrednich dla rolnictwa tak, by zapewnić równe warunki jego konkurencyjności.
Ich zdaniem, to zwiększenie można osiągnąć przez: podwyższenie proponowanego 25 proc. poziomu dopłat oraz skrócenie do 2006 roku okresu dochodzenia do pełnych płatności; wsparcie z budżetu krajowego; czasowy transfer środków z funduszy strukturalnych na dopłaty bezpośrednie.
Władze PSL oczekują również zachowania selektywnej ochrony celnej w okresie przejściowym dla towarów objętych w UE dopłatami, jeśli w wyniku negocjacji nie zostaną spełnione inne warunki konkurencyjności polskiego rolnictwa. PSL chce też m.in. utrzymania obecnych stawek VAT na usługi i środki do produkcji rolnej oraz zwolnienia z podatku akcyzowego biopaliw. Ludowcy uważają, że jest to konieczne m.in. dla rozwoju produkcji biopaliw, utrzymania dochodów producentów rolnych, czy tworzenia miejsc pracy na obszarach wiejskich.