Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przegłosowane

18 marca 2010
Prawie półtora roku w Parlamencie Europejskim trwały prace nad ostatecznym kształtem przepisów o znakowaniu żywności.
W końcu osiągnięto kompromis i na wczorajszym głosowaniu przyjęto projekt niemieckiej deputowanej. Co to oznacza dla konsumentów?

Łatwiej będzie wybierać odpowiednie produkty, etykiety będą uproszczone i ujednolicone, a co najważniejsze nie mogą wprowadzać klientów w błąd.

Jak Unia długa i szeroka zmienią się etykiety na wszystkich produktach żywnościowych. Producenci, którzy do tej pory nie zamieszczali informacji o kaloryczności produktów, zawartości tłuszczu, cukru i soli będą musieli to zmienić. Energetyczność będzie podawana na 100 gramów lub mililitrów produktu.

Renate Sommer - Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego: zdecydowaliśmy, że dane o kaloryczności muszą być na froncie opakowania. W ten sposób konsumenci będą mogli bez trudu porównywać produkty. Wartość energetyczna to dla nich najważniejsza informacja.

Zrezygnowano za to z oznakowania kolorami. Według europarlamentarzystów tak zwane „światła uliczne” są dla klientów mylące.

Renate Sommer - Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego: pomysł kodowania kolorami okazał się chybiony. Ponieważ nie spełnił swoich oczekiwań nie wzięliśmy go pod uwagę w wprowadzanych przepisach.

A co z krajem pochodzenia żywności? Deputowani chcą, by takie informacje znalazły się na etykietach mięsa czerwonego, drobiu, produktów mleczarskich oraz świeżych warzyw i owoców.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę