Sobota i niedziela była okazją do organizowania spotkań przedreferendalnych w gronach partii politycznych oraz z mieszkańcami miast i wsi i demonstrowania poglądów związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej.
Szansa, jaką jest referendum akcesyjne, może być niepowtarzalna – przekonywał w sobotę Aleksander Kwaśniewski. W drugim dniu swojej kampanii "Tak dla Polski" prezydent spotkał się z mieszkańcami Torunia.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zachęcał w sobotę mieszkańców Torunia do głosowania na "tak" w czerwcowym referendum akcesyjnym, gdyż – jak powiedział – taka szansa szybko się nie powtórzy. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska nie przestanie być krajem katolickim i nie zatraci wartości chrześcijańskich – przekonywał prezydent Aleksander Kwaśniewski mieszkańców Torunia.
Wizytę w Toruniu poprzedziło krótkie spotkanie prezydenta oraz towarzyszącego
mu ministra rolnictwa Adama Tańskiego z mieszkańcami podtoruńskiej wsi Gronowo i
uczniami tamtejszej szkoły rolniczej. Kwaśniewski starał się przekonać
mieszkańców wsi, że są jedynym środowiskiem w Polsce wszechstronnie objętym
wspólną polityką europejską. Z dopłat bezpośrednich i innych form pomocy
skorzystają właśnie rolnicy. Nie ma takiego programu dla żadnej innej grupy
zawodowej – podkreślił prezydent.
Zdaniem prezydenta restrukturyzacja
polskiego rolnictwa i zmiany na wsi są konieczne i nie wynikają tylko z faktu
ubiegania się Polski o członkostwo w Unii Europejskiej. – One w każdych
warunkach musiałyby być przeprowadzone. Tylko będąc w Unii możemy to zrobić
skuteczniej, szybciej i lepiej. Każdy kraj przystępujący do UE miał wiele
problemów i Polska nie jest tutaj wyjątkiem – dodał Kwaśniewski.
Nie ma takiego środowiska zawodowego w Polsce, które byłoby objęte w tak szerokim zakresie wspólną polityką europejską jak rolnictwo i wieś – mówił do mieszkańców podtoruńskiego Gronowa.
"Europa-Unia-Praca" – pod takim hasłem będzie prowadzona rozpoczęta w niedzielę w Kaliszu kampania referendalna Unii Pracy.
Konwencja inaugurująca wspólną kampanię referendalną Ruchu Obywatelskiego "Karta Przyszłości" i Bloku Senat 2001 odbyła się w niedzielę w Hotelu Europejskim w Warszawie. Wśród gości honorowych byli Tadeusz Mazowiecki i Jerzy Buzek.
Wejście Polski do UE to jedyna, niepowtarzalna szansa, dla której nie ma alternatywy – powiedział w sobotę w Szczecinie prezes SKL-RNP Artur Balazs, który był gościem zjazdu wojewódzkiego tej partii.
Pod hasłem "Silna Polska w Europie" Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło w niedzielę w Warszawie kampanię przedreferendalną.
Areną walki politycznej o Unię Europejską stał się w niedzielne przedpołudnie Rynek Główny w Krakowie. W walce na głosy i na hasła w padającym deszczu starli się przeciwnicy i zwolennicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Nie będziemy płakać, jeśli wejdziemy do UE, ale w Unii muszą sobie zdawać sprawę, że będą renegocjacje umów – powiedział w sobotę w Szczecinie na konferencji prasowej przewodniczący Samoobrony, Andrzej Lepper. Lepper był gościem zjazdu wojewódzkiego partii.
Ponad tysiąc osób, zwolenników wstąpienia do Unii Europejskiej i udziału w referendum, wzięło udział w niedzielę w manifestacji zorganizowanej w Sopocie przez Platformę Obywatelską. Gwizdkami "budzono" Polaków, zachęcając do udziału w czerwcowym referendum. Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, prezydent i rząd w kampanii przed referendum unijnym nie powinni obawiać się poważnej kłótni na ulicy.