Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.
Zgodnie z postanowieniami Komisji Europejskiej, finansowanie programu rozwoju obszarów wiejskich w 80 proc. jest przez UE, a w 20 proc. przez budżet krajowy.
W pierwszych trzech latach członkostwa w UE Polska będzie miała możliwość wykorzystania na program ponad 3 mld 178 mln euro (ok. 12,7 mld zł), łącznie z dofinansowaniem krajowym (20 proc. tej kwoty), z czego ok. 627 mln euro będzie przeznaczone na uzupełnienie płatności bezpośrednich.
Zagadnienia związane ze wspieraniem rozwoju wsi w Unii Europejskiej reguluje rozporządzenie unijne z 17 maja 1999 r. oraz rozporządzenie Komisji Europejskiej z 26 lutego 2002 r. Pierwsze rozporządzenie wprowadziło jednolite przepisy dotyczące rozwoju obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR).
W projekcie ustawy określono zadania i właściwości jednostek organizacyjnych dotyczące wspierania obszarów wiejskich za środków pochodzących z EFOiGR. Przepisy te dotyczą: rent strukturalnych (wczesnych emerytur), wspierania przedsięwzięć rolno-środowiskowych; zalesienia gruntów rolnych, wspieranie obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, dostosowania gospodarstw rolnych do standardów UE; wspierania grup producentów rolnych; pomocy technicznej dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich.
Zadania związane z udzielaniem pomocy finansowej kierowane na rozwój obszarów wiejskich będzie realizowała agencja płatnicza akredytowana na podstawie przepisów o uruchamianiu pochodzących z Sekcji Gwarancji EFOiGR.