Ptak_Waw_CTR_2024

Producenci żywności przeciwko limitom produkcji biopaliw

22 grudnia 2015

Polska Federacja Producentów Żywności (PFPŻ) jest przeciwna proponowanemu wprowadzeniu do 2020 r. przez Komisję Europejską 10-proc. udziału biopaliw w rynku paliw ciekłych. W opinii przedstawicieli Federacji podwyższy to ceny żywności.


Komisja Europejska do 2020 r. proponuje ograniczyć o 20 proc. emisję gazów cieplarnianych, zwiększyć do 15 proc. udział energii odnawialnej i do 10 proc. udział biopaliw. Według Komisji produkcja i zużycie biopaliw nie mają wpływu na światowe ceny żywności.
Federacja uważa, że taki udział biopaliw w rynku europejskim zdestabilizuje rynek surowców rolnych w naszym kraju oraz w całej Unii. Proponowany poziom produkcji pogłębi deficyt podstawowych surowców rolnych - pszenicy, rzepaku, kukurydzy i soi. Przyczyni się także do dalszego wzrostu cen żywności - poinformowali w środę w komunikacie przedstawiciele Federacji.

W ocenie PFPŻ, proponowane przez Komisję Europejską limity są szkodliwe z punktu widzenia gospodarczego i społecznego. Faworyzowanie surowców rolniczych do produkcji paliw jest poważnym odstępstwem od polityki urynkowienia unijnej produkcji rolnej - uważa Federacja.

Od 2004 r. powierzchnia upraw roślin energetycznych w UE wzrosła dziesięciokrotnie, do 2,84 milionów ha. Według szacunków spełnienie w 2020 roku założonych przez UE celów wymagałoby wykorzystania ok. 15 proc. gruntów ornych w UE. Do produkcji biopaliw wykorzystuje się oleje roślinne - głównie rzepakowy i jako dodatek do benzyny - alkohol etylowy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę