Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prezydencki projekt referendum

28 czerwca 2002

Wkrótce do Sejmu trafi prezydencki projekt ustawy o referendum dotyczącym wejścia Polski do UE. Zapowiedział to wczoraj prezydent Aleksander Kwaśniewski na spotkaniu z przedstawicielami mediów lokalnych i regionalnych. Referendum ma się odbyć w przyszłym roku.

Prezydent powiedział, że to, co dotychczas udało się Polsce uzgodnić z Unią Europejską służy głębokiej modernizacji kraju. Według niego, w rozmowach zapewne pojawi się jeszcze niejeden trudny spór, ale spór jest częścią procesu negocjacyjnego. – To, co osiągniemy na końcu naszej drogi  negocjacyjnej musi być dla nas do zaakceptowania, musi być zgodne z interesem państwowym, ale musi również uwzględniać interes UE jako całości – podkreślił prezydent. 

Aleksander Kwaśniewski po przedstawieniu prezydenckiego projektu ustawy o referendum powiedział, że liczy na wsparcie starań wejścia Polski do UE ze strony mediów. Dodał, że Episkopat także popiera starania integracyjne z Wspólnotą. Prezydent ma nadzieję, że zbliżające się wybory samorządowe również wzbudzą niezbędne zainteresowanie społeczne.    

Jan Truszczyński, główny negocjator Polski z Unią, przedstawił przedstawicielom mediów przebieg naszych negocjacji. Powiedział on, że nasz kraj chce, aby wyjściowy poziom dopłat bezpośrednich dla polskich rolników był wyższy niż 25 proc. tego, co otrzymują rolnicy unijni. – W rolnictwie będziemy się starać o takie rozwiązania, które umożliwią, zwłaszcza gospodarstwom towarowym i wysoko towarowym, wyrównane warunki konkurencji po akcesji do UE, przy założeniu, że będziemy działać na jednolitym rynku, pozbawionym barier celnych, pozbawionym przeszkód, jeśli chodzi o handel. Truszczyński zapowiedział starania Polski o bardzo wydatne skrócenie - aby nie wykraczał poza rok 2006 - okresu przejściowego związanego z dopłatami. 

Demoskop podał, że gdyby referendum w sprawie członkostwa Polski w Unii odbyło się w czerwcu, to udział w nim wzięłoby 61 proc. dorosłych Polaków, z czego 63 proc. głosowałoby za przystąpieniem do Unii. Przeciwko udziałowi w Unii głosowałoby 24 proc., a 13 proc. nie miałoby określonego zdania w tej sprawie. Badania były prowadzone na ogólnopolskiej reprezentatywnej (950 osób) próbie dorosłych Polaków.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę