Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Premier Miller w Senacie

19 grudnia 2002

Premier Leszek Miller przedstawił w środę w Senacie informację o rezultatach negocjacji o członkostwo Polski w UE. Po zakończeniu negocjacji można powiedzieć, że Europa powiedziała nam "tak", teraz my powiedzmy "tak" Europie – podsumował premier. 

Szef polskiego rządu apelował, by nie zaprzestano wspólnych wysiłków na polskiej drodze do wspólnej Europy, które po zakończeniu negocjacji są równie potrzebne jak i w ich trakcie. Zwracając się do senatorów, premier skierował uwagę na fakt, że sukces w Kopenhadze jest efektem polskiego "Sierpnia" i polskiej "Solidarności" oraz Okrągłego Stołu, przy którym rozpoczęły się rozmowy o  lepszej polskiej przyszłości. Bez tych faktów, bez ludzi, którzy w nich uczestniczyli nie byłoby kopenhaskiego szczytu. Właśnie dzięki tym historycznym wydarzeniom przełamano brak zdolności do współdziałania oraz nieumiejętność dialogu, czego symbolem jest inny 13 grudnia. Tak jak przeszła Europa od Kopenhagi z czerwca 1993 roku, kiedy Rada Europejska zadecydowała o możliwości rozszerzenia UE, do Kopenhagi w grudniu 2002 roku, kiedy zakończono negocjacje z Polską i 9 innymi państwami, tak od polskiej Solidarności roku 1980 doszliśmy do solidarności europejskiej XXI wieku – mówił Leszek Miller.

Podsumowując wyniki negocjacji zaznaczył, że wynegocjowano to, co było możliwe: Możemy wejść do UE na warunkach najlepszych z możliwych. Osiągnięto wszystkie wyjściowe cele. Teraz stoją przed nami dwa wyzwania: ciągła wspólna praca nad integracją i referendum. Miller, mówiąc o tych zadaniach szczególnie podkreślił rolę współpraca ponad podziałami na rzecz wygrania referendum w sprawie wejścia Polski do UE. To właśnie referendum przesądzi o polskich losach. Według premiera, powiedzenie przez Polaków "nie" w referendum akcesyjnym, nie będzie oznaczać, że Polska przestanie się rozwijać. Ale będzie się rozwijać bardzo wolno. Nasi sąsiedzi będą nam "uciekać", dystans między nami będzie się zwiększał. Polska będzie słaba, skazana na wegetację, będzie krajem, którego prestiż na arenie międzynarodowej będzie się systematycznie obniżać. Premier jest jednak pełen optymizmu, wierzy w słuszny wybór Polaków: Ufam, że wynik referendum potwierdzi nasze europejskie aspiracje. Tym razem nikt nas do niczego nie zmusza. Nikt nie decyduje za nas. To suwerenna decyzja podejmowana tylko i wyłącznie przez obywateli RP. Dodał, że ważne jest, by jak najwięcej Polaków wzięło udział w referendum i podjęło decyzję opartą na sumieniu i kompetentnej wiedzy, którą trzeba dostarczyć i którą obywatele sami muszą zdobyć.

Premier apelował o działania na rzecz pełnoprawnego uczestnictwa Polski w unijnej konferencji międzyrządowej, która ma przyjąć traktat konstytucyjny UE. Zaznaczył, że inicjatywę powinien podjąć nie tylko polski parlament, ale i parlamenty pozostałych dziewięciu krajów kandydujących. Musimy mieć pewność, że uczestniczymy w konferencji międzyrządowej na zasadzie możliwości mówienia pełnym głosem. A więc mamy prawo decydować, a nie tylko obserwować i komentować. I albo niech ta konferencja odbędzie się po 1 maja 2004 r., albo, jeżeli wcześniej, to musi być taka formuła, która nam gwarantuje pełne uczestnictwo. Bardzo proszę o pomoc w tym zakresie poprzez kontakty państwa senatorów z koleżankami i kolegami z innych parlamentów – mówił premier. Zaznaczył też, że ważne jest, by Grupa Wyszehradzka po poszerzeniu UE kontynuowała współpracę. 

Na zakończenie Leszek Miller podkreślił, że Polska od dawna jest częścią Europy, że od ponad 1000 lat jest z nią związana, a korzenie Europy to nasze korzeni. Nadszedł czas, by na nowo zaistnieć obecność w zjednoczonej Europie to dla Polski najlepsza inwestycja w przyszłość, to wybór cywilizacyjny.

W najbliższy piątek informacja premiera o wynikach negocjacji z UE będzie przedstawiona w Sejmie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę