Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Porozumienie w sprawie odpowiedzialności za zanieczyszczanie środowiska

16 czerwca 2003

Ministrowie ochrony środowiska UE osiągnęli w piątek – 13 czerwca br. w Luksemburgu "porozumienie polityczne" w sprawie dyrektywy określającej odpowiedzialność przedsiębiorstw za zanieczyszczanie środowiska stosującej zasadę "kto zanieczyszcza ten płaci".

Porozumienie polityczne obejmuje kwestie zasadnicze, natomiast do uregulowania pozostają kwestie techniczne. Komisja Europejska zaproponowała w styczniu ub. roku opracowanie norm ustawodawczych określających odpowiedzialność za szkody wyrządzone środowisku naturalnemu, które obejmowałyby zanieczyszczanie wód, szkody wyrządzane faunie i florze oraz zatrucia gleb, jeśli grożą one zdrowiu człowieka.

Opracowywana dyrektywa nie obejmuje skażeń nuklearnych i zanieczyszczeń morza. Obejmuje natomiast działalność w wyniku której do środowiska przenikają metale ciężkie, produkcję niebezpiecznych substancji chemicznych, wysypiska śmieci bądź spalarnie odpadków.

Przedsiębiorstwa obawiają się skutków ekonomicznych tej dyrektywy. Nie wprowadzi ona obowiązkowych ubezpieczeń przedsiębiorstw, a będzie jedynie zachęcać je do tego lub do uwzględniania kar z tytułu zanieczyszczania środowiska w programach bezpieczeństwa finansowego. Po pięciu latach Komisja Europejska określi, czy należy wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia.

Wielka Brytania, Francja i Włochy sprzeciwiały się wprowadzeniu obowiązkowych ubezpieczeń przedsiębiorstw z tego tytułu, argumentując, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie maja pieniędzy na obsługę tej branży.

Jeśli idzie o szkody wyrządzane środowisku biologicznemu, postanowienia dyrektywy będą się stosować do miejsc i gatunków chronionych przez ustawodawstwo wspólnotowe (dyrektywy o siedliskach naturalnych i dzikim ptactwie).

Państwa członkowskie będą mogły wyrazić zgodę, by przedsiębiorstwa posiadające zgodę na emisję zanieczyszczeń bądź "stosujące najlepsze dostępne technologie", nie płaciły odszkodowań, jeśli nie popełniły błędu bądź zaniedbania.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę