Finansowanie modernizacji rolnictwa i rozwoju wsi po akcesji będzie następowało głównie ze środków unijnych - zgodnie z mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej i programami strukturalnymi.
Rola obecnie stosowanych instrumentów wsparcia rolnictwa ze środków budżetu państwa będzie malała na rzecz wsparcia unijnego (z udziałem niezbędnego współfinansowania krajowego). Przewiduje się, że tylko niektóre formy pomocy państwa będą stosowane również po akcesji.
W okresie czterech miesięcy od dnia akcesji przedłożona zostanie Komisji Europejskiej lista form pomocy państwa, które jako pomoc istniejąca, Polska zamierza kontynuować po akcesji. Komisja ma 3 lata na sprawdzenie zgodności tej pomocy z wytycznymi UE.
Pomoc dla rolnictwa udzielana będzie w wysokościach, corocznie określanych w ustawie budżetowej na dany rok.
Przewiduje się, że po akcesji utrzymane zostaną następujące formy pomocy państwa:
W związku z oczekiwanym uruchomieniem po akcesji mechanizmów wsparcia rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Sektorowego Programu Operacyjnego, a także w związku ze zmniejszaniem się stóp procentowych przewiduje się wygaszanie następujących form pomocy: