Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polskie rolnictwo w UE

19 marca 2003

Wczoraj, tj. 18.03.2003 r. w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie odbyło się wspólne posiedzenie Komitetu Rolnictwa i Obrotu Rolnego KIG oraz AgroBiznesKlubu. Tematem spotkania były – Warunki funkcjonowania sektora rolno-spożywczego po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Jako pierwszy głos zabrał podsekretarz stanu w MRiRW – Jerzy Plewa. W swoim prawie dwugodzinnym przemówieniu podsumował wyniki negocjacyjne z UE czyli dopłaty bezpośrednie i pośrednie, limity produkcji i wielkości referencyjne. Przedstawił również Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), funkcjonowanie rynków rolnych w Polsce po akcesji do UE. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem o czym świadczyły liczne zapytania kierowane do pana Jerzego Plewy.   

Następnie głos zabrała prof. dr hab. Małgorzata Duczkowska- Piasecka. Tłumaczyła zasady negocjacji. Wbrew pozorom – mówiła – nie odbyły się one na zasadzie my mówimy swoje a UE może się zgodzić albo nie. Podczas negocjacji zobowiązywaliśmy się do terminów i przyjęcia prawa UE. Negocjancie to nie tylko proces polityczny, jest on przecież poparty realiami, Otóż przyjęcie przez Polskę prawo unijnego to nie tylko wynikające z tego przywileje ale i obowiązki. Dlatego wielokrotnie był wyznaczany termin naszego wejścia do UE, jednak nawet dzisiaj w wielu dziedzinach nie jesteśmy gotowi do wejścia w struktury unijne.

Pełna relacja ze spotkania ukaże się w piątek tj. 21.03.2003 r. na naszych stronach ppr.pl.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę