Polskie mięso w Unii - to temat konferencji zorganizowanej dziś przez związek "Polskie Mięso" i redakcję AgroTrendy.
Działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa żywności
zarówno na etapie tworzenia prawa jak i nadzoru nad jego przestrzeganiem gwarantują, że produkty pochodzenia zwierzęcego znajdujące się na polskim rynku są bezpieczne. Jednak żadne nawet najbardziej restrykcyjne przepisy i kontrole nie są w stanie zapewnić odpowiedniej
jakości towarów w takim stopniu, w jakim może to zrobić odpowiedzialny i solidny producent - powiedział sekretarz stanu Józef Śliwa podczas konferencji, na której zostały przedstawione wyniki Rankingu Zakładów Mięsnych.
Zgodnie z prawem żywnościowym Unii Europejskiej i szczegółowymi przepisami prawa polskiego to producent żywności jest odpowiedzialny za jej bezpieczeństwo. W ramach kontroli wewnętrznej producent tworzy procedury postępowania w zakładzie, zabezpieczające bezpieczeństwo żywności, w tym system HACCP.
"Producent produktów pochodzenia zwierzęcego w razie stwierdzenia, że produkty o niewłaściwej jakości zdrowotnej zostały umieszczone na rynku, jest obowiązany do ich natychmiastowego wycofania z rynku i powiadomienia o zaistniałej sytuacji powiatowego lekarza weterynarii" - podkreślił minister J. Śliwa Organy Inspekcji Weterynaryjnej poprzez zdecydowane działania i wydawanie odpowiednich decyzji administracyjnych powstrzymują nieuczciwych producentów od produkowania żywności nie spełniającej wymogów bezpieczeństwa.
Należy zauważyć, że aktualnie produkcja żywności w Polsce jest jednym z działów gospodarki, której poziom nowoczesności, nie różni się od poziomu tego sektora państw "starej" Unii Europejskiej.
Dzięki harmonizacji prawa oraz dostosowywaniu zakładów do wymogów UE sprzedaż polskiej żywności na wspólnotowym rynku wzrosła o 25 %. Świadczy to o wysokim zaufaniu wymagających, europejskich konsumentów do naszych produktów.