Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polskie Agencje najbardziej zaawansowane?

4 stycznia 2005

Polskie agencje płatnicze należą do najbardziej zaawansowanych we wdrażaniu poszczególnych instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej wśród instytucji tego typu działających w nowych państwach członkowskich UE - uważa prezes ARiMR Wojciech Pomajda. Taką opinię prezes Pomajda wyraził podczas międzynarodowego seminarium "Agencje płatnicze w nowych państwach członkowskich - od akredytacji do realizacji" w Krakowie, w którym uczestniczyli przedstawiciele tych instytucji z 10 państw (nowych członków UE oraz państw kandydujących: Bułgarii i Rumunii).

"Z dyskusji widać, że polskie agencje płatnicze są znacznie zaawansowane w swoich przygotowaniach i uruchamianiu poszczególnych instrumentów. Świadczy o tym choćby fakt, że u nas są już realizowane płatności bezpośrednie, co odbywa się tylko w niektórych nowych państwach UE. Dotyczy to też innych instrumentów" - powiedział prezes Pomajda.

Polska jest jedynym nowym krajem Unii, w którym działają dwie akredytowane agencje płatnicze. Są to: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oraz Agencja Rynku Rolnego (ARR). Ponadto ARiMR jest zdecydowanie największą tego typu instytucją, która pod względem liczby obsługiwanych rolników i wysokości wypłacanych środków wielokrotnie przebija swoich odpowiedników w innych krajach UE. "Czesi mają do obsłużenia 19 tys. rolników, którzy złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie - tyle przelewów realizujemy w ciągu jednego dnia. Oni mają na to kilka miesięcy i jeszcze tego nie rozpoczęli" - podkreślił prezes ARiMR. W połowie października Agencja rozpoczęła wypłaty dopłat dla rolników.

Przedstawiciele zagranicznych agencji płatniczych podkreślali, że polskie doświadczenia są dla nich bardzo cenne. Ich państwa dysponują po jednej akredytowanej agencji, o zdecydowanie mniej rozbudowanej strukturze i skali działania. Narzekali przede wszystkim na zmieniające się i płynne podstawy prawne związane ze WPR, za którymi trudno im nadążać, oraz na zdarzające się konflikty kompetencyjne pomiędzy różnymi krajowymi instytucjami związanymi z rolnictwem.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę